Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder?

Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder?

Sürücüleri kaza sonrasında ödeme konusu her zaman sıkıntıya sokmuştur. Bunun için aracınızın perte çıkması halinde sigorta şirketi size ne kadar ödeme yapar bu konu hakkında bilgi verelim istedik. Kaza sonrasında sigortanızla ilgili herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız öncelikli olarak poliçenizde aracın değerinin nasıl belirlendiğini bilmeniz gerekiyor. Bunları bildiğiniz zaman ise yaşayacağınız mağduriyetin önüne geçmiş olursunuz. Aşağıda aracınızın perte çıkması halinde kafanıza takılan soru işaretlerinin yanıtları detaylandırılmıştır. 

Kasko Değeri Ne Anlama Gelir?

Otomobiliniz için kasko yaptırırken belli bir değer neticesinde işlem yapılmaktadır. Hazine Müsteşarlığı aracın kasko işlemi sırasında bir rayiç bedel belirler. Sürücüler ise araçlarıyla kaza yaptıklarında sigortanın bu ücreti ödeyeceğini düşünür fakat kasko değeri sigorta firmasının size ödeyeceği rakam değildir. Yalnızca kasko şirketinin kasko primini ayarlayabilmesi için baz almış olduğu bir rakamdır. Bunun içinde hiçbir zaman o rakamı dikkate almamanız gerekir. Peki o zaman bana ödenecek olan tutar nasıl belirlenir derseniz onu da şu şekilde açıklayabiliriz.

O Halde Ödenecek Para Nasıl Belirleniyor?

Otomobil için ödenecek olan tutar aracın yaşı, durumu ve genel özellikleri gibi farklı konular göz önünde bulunduruluyor. Bunlar sigorta eksperi tarafından araştırılarak belirlenir.  

Aşağıda konuyla ilgili olarak bir örnek verilmiştir.

2018 Honda Civic Sahibisiniz aracınız 150,000 Km ‘de 4 parçasında boya var. Bir başka kişinin de aynı aynı marka ve modelde olan aracı perte çıkıyor. Onun ise aracı daha 3,000 Km’de ve değişeni yok. Yani orijinal. Her iki araç sahibine de kasko değeri yani aynı ücret ödense, haksızlık olmuş olmaz mı? İşte bu sebeple aracınızın ikinci el bedeli belirlenerek sigortalıya bu bedel ödenir.

Aracınız Sıfır ve İlk Yılı İse Durum Farklı

Kasko sigortasında sıfır araçlarda ilk yıl önemlidir. Bu araçlara ilk yılda kasko değer klozu eklenir. Yani aracı ilk yıl içerisinde ağır hasarlı hale getirirseniz bu durumda ikinci el piyasası göz önünde bulundurulmaz ve aracın anahtar teslim fiyatı direk olarak ödenir. Bunun için ilk yılında aracını ağır hasarlı hale getiren sürücüler için bu artı bir avantaj olmuştur.

31 Temmuz 2019
433 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al