Trafikte Durma ve Duraklama Kuralları

Trafikte Durma ve Duraklama Kuralları

Trafiğin düzenli ve güvenilir bir şekilde işlemesi için bir takım kurallara dikkat etmek gerekir. Bu kurallardan bir tanesi de durma ve duraklamadır. Bu adımlar trafiğin düzenli olarak işlemesinde çok önemlidir. Gerek ilgili görevlilerce gerekse mecburiyetten durulması ve duraklanması gereken yerler vardır. Araçların kısa süreli durdurulmasına duraklama denir.

Yük boşlatmak, beklemek, yolcu indirip bindirmek amacıyla yapılan kısa durma işlemlerine denmektedir. Duraklamanın süresi en fazla 5 dakikadır ve çok dikkat etmek gerekir. Duraklama yapmadan önce en uygun yerin seçilmesi gerekir. Bunun yanında yol üzerinde bulunan şeritte en az yer işgal edilmeli, uzun süreli duraklama yapılması gerekiyorsa mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır. Yükleme ve boşaltma işlemleri yapılacaksa diğer araçlara engel olunmamalı yayaların geçişini kısıtlayacak durumlardan kaçınılmalıdır. Duraklama için uygun yerler vardır ancak yasak olduğu yerlere de dikkat etmek gerekir. Genel olarak duraklamanın yasak olduğu yerler trafik işaretleriyle belirtilmiştir. Bunlara çok özen göstermek gerekir. Bunun dışında sol şeritte duraklama yapmak kesinlikle yasaktır.

Yaya yolu, okul ve demir yolunda, kavşaklarda, tünellerde, köprülerde ve rampalarda, görüşün yeterli olmadığı tepelerde, taksi, tramvay ve otobüs duraklarında, Bekleme yapan araçların yanında, işaret levhalarının önünde, yerleşim yerleri dışındaki kara yollarında kesinlikle duraklama yapmak yasaktır. Toplu taşıma araçlarının da mutlaka indirme ve bindirme kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Can ve mal güvenliği için bu kurallar çok gereklidir.

Aracınızdaki güvenliği artırmak yalnızca durma ve kalkmaya dikkat etmekle olmaz. Örneğin aracınızda tam bir güvence sağlamak istiyorsanız mutlaka kasko sigortası yaptırmanız gerekiyor.

Kasko Sigortası Zorunlu mudur?

Kasko sigortası zorunlu olmasa da aslında her araç için yapılması gerekli olan en önemli ihtiyaçların başında gelir. Çünkü olası bir kaza durumunda aracınızda meydana gelecek olan hasarlar kasko sigortanız tarafından karşılanmış olur. Bu sayede bir kaza sonrasında trafik sigortanız karşı tarafın masraflarını karşılarken kasko sigortanız da sizin aracınızda meydana gelebilecek olan zararları karşılayacaktır. Bu da daha güvenli bir araç kullanımı anlamına gelir. Hksigorta.com’dan yaptıracağınız kasko sigortası ile aracınızı güvence altına almış olursunuz.

21 Nisan 2020
551 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al