Eşdeğer Parça Nedir?

Eşdeğer Parça Nedir?

Eşdeğer parça, hasara uğramış otomobilin tamir işlemi esnasında, kullanılmış olan parçanın orijinali ile yanı işlevi yapan yani orijinale en yakın olan parçası demektir. Bir anlamda ikame parça şeklinde de tanımlanabilen bu durumda genellikle sigorta firması ile sigortalı arasında gerginliğe yol açar. Sigorta şirketleri anlaşmalı olan servislerde orijinal parça yerine eşdeğer parça kullanabilir fakat sigortalılar bu durumdan şikayet edebilir. Çünkü sigorta yapılmasındaki amaçlardan birisi de parçanın orijinali ile değişiminin yapılmasıdır. Sürücülerin bu şekilde düşünmesine neden ise eşdeğer parçaların orijinalin yerini tutamayacağı hususundadır. 

İlginizi çekebilir: Kasko fiyatları Ankara

Bu konuyla ilgili olarak aradaki sorunların çözüme kavuşturulabilmesi için eşdeğer parça sertifikası uygulaması başlatılmıştır. 2015 yılında uygulamaya giren bu sistem sayesinde araçlarda orijinal parçanın dışında eşdeğer parça kullanılması belgelenmiştir. Yani sigorta aracın onarımını yapan servisin araç sahibine eşdeğer parça belgesi vermesi zorunluluğu vardır. Sigorta şirketleri bu duruma karşın uzman belgelendirme firmalarıyla anlaşma yaparlar. Yani kullanılan parçanın TSE standartlarına uygun olması tespit edilmiş olması gerekiyor. Bu da hem araç ve sürüş güvenliğini hem de yedek parça uyumluluğunu garanti altına almaktadır.

Olası kaza sonrasında aracın bakım ve onarım maliyetlerinin en azla kurtarılabilmesi adına aracın sigortasının yapılması zaruridir. Riskli durumlarda ortaya çıkabilecek olan maddi sıkıntıların sigortalıya avantaj sağladığı da bilinmektedir. 

Araç Sigortası Almak Neden Önemli?

Pek çok araç sigortası çeşidi bulmak mümkündür. Sigortanın kapsamı, içeriği ve uygulanışı ile ilgili çeşitli sorunlar da yaşanabilmektedir. Sigorta şirketinin, poliçe şartlarında ibraz ettiği teminatı karşılamada yetersiz kalması ya da karşılayamaması bu sorunların başında gelir. Sigortalı ile sigortacı arasındaki sorunlar çoğunlukla kaza sonrası hasar tamiri sürecinde kendini belli eder.

Olası bir kaza sonrasında hasarın giderilmesine yönelik yaşanılan sorunların ortadan kaldırılması ve takılan parçayla ilgili soru işaretlerinin giderilmiş olması bu sistem sayesinde mümkün olurken eşdeğer parça kullanımı da mümkün kılınmıştır. Kısacası toparlamak gerekirse eşdeğer parçaların orijinal parçalardan garanti anlamında hiçbir geri durumu yoktur. Sigorta firmalarının giderlerinin kontrol altında tutulması ve daha az bir maliyetle onarımın gerçekleştirilmesi eşdeğer parça uygulaması sayesinde ortadan kalkmıştır.

16 Ocak 2020
557 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al