İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

Şöyle etrafınıza bir baktığınız da her yeni günde farklı bir gelişmenin yaşandığını görebiliyorsunuz. Bu anlamda teknoloji dünyasında da her geçen gün yeni bir alışveriş sitesinin açıldığını görüyoruz. Bu durum 2014 yılından bu yana insanlar arasında en çok merak edilen konuların başında olan internetten alışveriş yapmak güvenli mi? sorusunu da akıllara getiriyor. 

Türkiye’ye baktığımız zaman e-ticaret sisteminin 1991 yılından beri aktif olduğunu görüyoruz. Ancak o dönemden bu yana da artan bir alışveriş trafiğinin olduğu biliniyor. Burada dikkatleri şu şekilde bir gözden geçirmek istiyoruz o yıllarda insanlar e-ticaret sitelerinin güvenlik konusundaki yeterliliğinden emin değillerdi dolayısıyla alışveriş yapmaktan da uzak duruyordu.  Çünkü hesaplarıyla ilgili her zaman endişeleri söz konusuydu ancak aradan geçen uzun yıllar sonunda artık bankaların da güvenlik sistemlerini gözden geçirmiş olmaları ya da sanal paraların geliştirilmiş olması da insanların bu alanı aktif bir şekilde kullanmasına olanak sağlamış oldu. Bugün internetten alışveriş denildiğinde insanların kafasında bir ön yargı olduğu düşünülmüyor.

Burada asıl nokta doğru internet sitesinin seçilmesidir. Eğer ki siz marka sitelerden alışveriş yapacaksanız zaten güvenli olduğunu bilirsiniz dolayısıyla alım için bir tereddüdünüz olmaz. Ancak bazı sitelerdeki fiyatların uygunluğu o sitelerin tanınmıyor olmasından dolayı tercih edilemeyebiliyor. Lakin burada sitenin güvenliğinin teyit edilmesi sonrasında sıkıntısız bir şekilde alışveriş yapılabiliyor.

Her yeni güne yeni bir e-ticaret sitesi ile uyandığımız 2014 Türkiye’sinde, internet kullanıcılarının kafasında hala aynı soru dönüyor: İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi? E-ticaret sektörüyle 1991 yılında tanışan Türkiye, aradan geçen 20 küsur yıla rağmen internetten alışveriş konusunda tutuculuğunu sürdürüyor.

Bunun sebepleri arasında satın alınan ürünün tanıtıldığı gibi çıkmaması, kıyafetlerdeki beden uyuşmazlıkları ya da ürünün kalitesi ile ilgili tereddütler bulunmakla birlikte en büyük sebep, internetten alışverişin güvenli bulunmaması olarak gösterilebilir. Güvensizlik yalnızca internetten alışveriş ile sınırlı kalmıyor aslında.

Genel olarak tüketicilerin sanal ortamda para aktarımı ile ilgili sorunu olduğunu, internet bankacılığında havale ve EFT işlemlerinin kullanım azlığı da destekliyor. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu, internetten alışverişin devlet güvencesinde olması gerektiğini düşünüyor. Ticaret kanunun internetten alışveriş yapan tüketiciyi de koruyan maddeler içerdiği ise pek bilinmiyor. Peki, düşünüldüğü gibi internetten alışveriş yapmak gerçekten sakıncalı mı?

Tüm sigorta teklifleri için tek tık uzağınızdayız.

https://hksigorta.com/en-uygun-sigorta-kasko-teklifleri/

10 Temmuz 2020
356 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al