Egzozdan Gelen Beyaz Dumanın Nedenleri

Egzozdan Gelen Beyaz Dumanın Nedenleri

Egzoz dumanın rengindeki herhangi bir değişiklik, örneğin egzozdan çıkan beyaz duman, kesinlikle arabanızda bir sorun olduğuna dair bir işarettir. Dumanın ciddiyeti, dumanın türüne bağlı olarak değişebilir. Sorun, yoğunlaşma toplanmasından kaynaklanıyor olabilir ve herhangi bir görünür etkisi olmayabilir.

Ancak sürücülerin beyaz dumanın ne anlama geldiğini anlamaları gerekir. Bu makalede, size beyaz duman sorununun ana nedenleri ve bu rahatsız edici sorunları ortadan kaldırmanın en iyi yolu hakkında net bir yanıt vermeye çalışalım istedik.  

Beyaz Duman Ne Anlama Geliyor?

Beyaz duman, egzoz sistemi içinde oluşan normal yoğunlaşmanın sonucudur. Yani buhar gibi ince ise, çabucak yok olacağı için endişelenecek bir şey yok. Öte yandan, daha yoğun duman oldukça büyük bir sorundur.

Yoğun duman genellikle motor soğutucusundaki arızadan gelir ve bu da hasar görmüş silindir kafası, şişmiş kapak contası, çatlamış motor bloğu gibi birçok ciddi soruna yol açabilir. Bu da sürücülere çok pahalıya mal olabilir. Bu durumda, onu görmezden gelmemenizi öneririz. Küçük bile olsa bir soğutma sıvısı sızıntısı, araçlarınızda ciddi hasar riskine yol açabilir.

İlginizi Çekebilir : Ankara kasko sigortası teklifi

Beyaz Dumanla Araba Size Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Arabanız dizel ise motoru çalıştırırken çok fazla beyaz duman çıkıyorsa, bu, yakıt pompalama enjeksiyon zamanlamasının çalışmayı durdurduğu anlamına gelir.

Bir başka beyaz duman sorunu da sızan soğutma sıvısıdır. Gösterge, araç çalışırken beyaz duman göründüğünde belirgindir, ancak aracı çalıştırdığınızda görünmez. Bu tür beyaz dumanın nedeni, bir şekilde karışan yanan soğutma sıvısıdır. Ya da arabanızda soğutma sıvısı olmadığında, araba ısınabilir ve beyaz dumanı dışarı atabilir. Bu nedenle aracın sıcaklığını anlamak çok önemlidir. Aracı soğutma sıvısı azaldığında çalıştırmayın, çünkü bu daha ciddi bir şeye neden olabilir.

Çoğu zaman, araba çalışırken çok fazla beyaz duman pahalı ve karmaşık sorunların bir göstergesi olabilir. Silindir kapağı, kapak contası, yakıt filtresi hasar gördüğünde veya motor tıkandığında veya çatladığında, büyük miktarda beyaz duman yapar. Bu parçaların sabitlenmesi veya değiştirilmesi pahalı olabilir.

Aracınızın egzozundan beyaz duman geldiğini fark ettiğinizde hiç vakit kaybetmeden servis ya da ustaya götürmeniz gerekir.

30 Eylül 2020
248 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al