Otomobillerde Çakar Lambalar

Otomobillerde Çakar Lambalar

Araçlarımız bizim için önemli fakat bazı yaşlarda otomobillerle çok uğraşmayı seviyoruz. Bunun bizde yaratmış olduğu heyecan ve adrenalinimizi yükseltiyor olması otomobillerde de farklılık aramamıza neden oluyor. Otomobillerde aksesuar kullanımı çok fazla özellikle de çakar lamba olarak adlandırılan ve emniyet mensuplarının kullanmış olduğu sistem de gençlerin başvurmuş olduğu yöntemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Gençlerin bu sistemi kullanmasının amacı tamamen keyfi ancak işin yasal boyutuna baktığımız zaman sistemin kullanılmasının yasal bir gerekçesi de yok. Gençler yasak olduğunu bile bile etrafındaki diğer araçlardan daha üstün konuma gelmek için bu sistemi araçlarına monte ettiriyorlar. Türkiye’de bu tür sistemlerin kullanılmasının serbest olduğu araçlar emniyet, jandarma gibi geçiş üstünlüğü bulunan araçlarda oluyor. Özel otomobillerde olmaması gereken bu çakar lambaların kullanılması beraberinde trafikte bir takım sorunlarında meydana gelmesine neden oluyor. 

Çakar Lamba Yasak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çakar lambanın olması gereken geçiş üstünlüğü olan araçlar vardır. Bu araçların dışında kullanım halinde de amacının dışında bir işlem olacağından dolayı emniyet bu konuda müsaade etmiyor. Bir sivil araçta çakar lamba tespit edilmesi durumunda bunun para cezasının yanı sıra park ve söküm işlemi de olacaktır. Yani aracınıza çakar lamba taktırıyorsanız başınıza gelebilecek sorunları da şimdiden kabul etmiş olursunuz. Trafik kanunun 26–2. Maddesine göre trafikte polis aracı dışında seyir halinde olan araçlara cezai işlem uygulanması kararı alınmıştır. Bu da sorunun yanıtı olarak resmen yasaklanmış demek olacaktır.

Çakar Lamba Cezası Var mı?

Karar resmi gazete de yayınlandıktan sonra resmen de yürürlüğe girmiş durumda. Eğer ki polis aracının dışında sivil bir araçta çakar lamba bulunuyorsa ve tespit edilmiş ise o zaman karşılaşılacak olan ceza rakamı da 95 TL olarak belirlenmiş. Araç bir kez çakar lambadan ceza yedi ancak yeniden taktırdı bu kez ikinci kez çakar lamba ile karşılaşılması durumunda aracın bağlanmasına karar verilecektir. Çakar lambalar bilindiği üzere mavi ve kırmızı renkte oluyorlar. Ancak kanunda yalnızca bu iki renk değil aynı zamanda tepe lambası, siren gibi farklılıkların kullanılması da yasaklanacak.

16 Nisan 2019
557 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al