Diyalektik Davranış Terapisi

Diyalektik Davranış Terapisi

Diyalektik davranışçı terapi, insanların duygularını tolere etmelerine ve düzenlemelerine yardımcı olur. Bilişsel davranış ilkelerine dayanır ve problem çözme ve kabul etmeye odaklanır.

Diyalektik davranışçı terapi (DBT) ilk olarak 1990’larda sınırda kişilik bozukluğunu (BPD) ve intihar davranışlarını tedavi etmek için ortaya çıktı. Günümüzde ruh sağlığı uzmanları, diğer karmaşık durumları ve sorunları tedavi etmek için de kullanıyor.

DBT, sıkıntıya tolerans, duygusal düzenleme, farkındalık ve kişilerarası etkililik konusunda yardımcı olabilir.

“Diyalektik” terimi , iki karşıt fikrin birleşimini ifade eder .

Bu fikirlerden ilki, bir kişinin hayatının ve davranışlarının gerçekliğinin kabul edilmesidir. İkinci karşıt fikir, durumların ve işlevsiz davranışların değişmesidir.

DBT, aşamaya dayalı bir terapidir, yani belirli aşamaları içerir. Uzmanlara göre bu aşamalar şu şekildedir:

1. Aşama

Bu aşama, insanları istikrara kavuşturmayı ve davranışlarının kontrolünü ele geçirmelerine yardımcı olmayı içerir. 1. aşamadaki terapi, kriz müdahalesini ve insanları intihar, kendine zarar verme veya bağımlılık sorunlarından korumayı içerir.

2. Aşama

2. aşamada, bireyler duygusal acıları ve travmatik deneyimleri üzerinde çalışacaklar. Terapistler, danışanların yararsız düşünceleri, davranışları ve inançları belirlemelerine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

3.Aşama

Aşama 3, bireyin günlük yaşamlarıyla ilişkilendirdiği sorunları çözmeyi içerir. Terapi, ilerlemeyi sürdürmeye ve ulaşılabilir hedefler belirlemeye odaklanır. Amaç, insanların eylemlerinin sorumluluğunu almalarına ve yaşamda neşe bulmalarına yardımcı olmaktır.

4.Aşama

Son aşamada, bireyler yaşamlarını ilerletmek ve manevi tatmin elde etmek için çalışırlar.

DBT, CBT’nin değiştirilmiş bir şeklidir. Her iki terapi de insanların düşüncelerini ve davranışlarını daha iyi anlamasına ve yönetmesine izin verir. DBT ve CBT’nin pek çok ortak noktası olsa da, DBT duyguları ve kişilerarası ilişkileri yönetmeye daha fazla odaklanır. Bunun nedeni, terapistlerin BPD’yi tedavi etmek için başlangıçta DBT’yi geliştirmeleridir.

DBT Hangi Becerileri Geliştirir?

Tehlike Toleransı

Bu beceri, öfke veya keder gibi yoğun duyguları, dürtüsel olarak tepki vermeden veya madde kötüye kullanımı veya kendine zarar verme gibi uyumsuz başa çıkma teknikleri kullanmadan hissetmeyi içerir.

Duygu Düzenleme

Duyguları düzenlemek, DBT’nin önemli bir bileşenidir. Bireyler, yargılamadan duygularını tanımayı ve kabul etmeyi öğrenecekler. Olumsuz duyguların hakim olmasına izin vermeyi bırakmayı öğrenecekler.

17 Nisan 2021
13 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al