Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL
Sigorta Çeşitleri

Sigortacılığın branşlar itibariyle sınıflandırılması ile ilgili olarak en çok bilinen mal sigortaları ve can sigortalarıdır. Bu ayırım, sözleşmelerin ve tarafların hak ve borçlarına ait genel prensipleri oluşturmaya imkan verir. Sorumluluk sigortalarına duyulan ihtiyacı arttırdığı gibi, bu branş için geçerli yeni prensiplerin oluşmasını da sağladı. Zorunlu sigorta örneklerinin çoğunluğunun sorumluluk sigortası kapsamında gelişmesi, hususi hukuk konusu olan sigortanın tarafları içine Devlet ve mahalli idarelerin de alınmasını gerekli hale getirdi.

Can Sigortaları

Can sigortaları, sigortacının sigortalıya ferdi kazalar ya da yaşamın tehlikeye girmesi ya da kaybedilmesi hallerinde ödemeyi üstlendiği sigortalardır. Bu yönü ile değerlendirildiğinde can sigortalarının tasarruf fonksiyonuna sahip oldukları görülecektir. Can sigortaları, ferdi kaza sigortaları, hayat sigortaları, hastalık sigortaları olmak üzere 3 ana bölümde incelenir.

Hayat Sigortaları

Kişinin, ölümünden sonra geride bıraktıklarının güç duruma düşmelerini önleme arzusu, hayat sigortalarının çıkış noktasını oluşturmuştur. Gerçek anlamda ilk hayat sigortası poliçesi 1583 yılında düzenlenmiştir ve sigortaya konu olan kişinin 12 ay içinde ölmesi halinde sigorta bedelinin yakınlarına ödeneceğini öngörmektedir.

Sağlık Sigortaları

Günlük kullanımda “Sağlık Sigortası” diye kullanılan bu teminat, sigortalının sağlık masraflarını karşılar. İki ana gruba ayrılan bu teminat;

  • Ayakta Tedaviler
  • Yatarak Tedaviler

Son yılların en hızla gelişen sigorta branşı olan sağlık sigortaları, hastane, laboratuvar gibi hizmet sunucularına kalite, güven ve gelişme sağladığı gibi, prim ödeme gücü olanlar için de finans desteği yanında, sağlık bilinci oluşmasını hızlandırmıştır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat teklifi

Ferdi Kaza Sigortaları

Ferdi Kaza Sigortaları ilk olarak 1845 yılında İngiltere’de başlamıştır. Bu tarih demir yolunun gelişmesi teknolojinin ve refahın artışı ile birlikte olmuştur. Önceleri demir yolu seyahatleri ağırlıklı olan bu sigortalar zamanla bütün kazaları da kapsar hale gelmiştir. Başlangıçta tek tek şahıslarla ilgili olan ferdi kaza sigortaları daha sonra gruplar halindeki sigortalara dönüşmüştür. Bu sigorta türünde amaç, bir kaza sonucu ortaya çıkan ölüm ve yaralanma hallerinde sigortalı ya da yakınlarına tazminat sağlamaktır. Niteliği gereği daha çok hayat sigortalarına benzemektedir. Sigorta poliçesi, ölüm ya da bir uzvun kaybı veya sürekli iş göremezlik halinde ise belirli bir süre haftalık ya da aylık bir tutarı tazminat olarak öder.

01 Nisan 2020
70 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al