Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Mahrumiyet Tazminatı

Araç Mahrumiyet Tazminatı

Olası bir kaza durumunda zarar görmüş olan bir aracın tamir edilinceye kadar kullanılmayacağı göz önünde tutularak bu süre boyunca yedek ortaya çıkmış olan mahrumiyet ya da aracı kullanmama tazminatı olarak tanımlanmaktadır. Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü sorumlu tutulmuş olacaktır. Sigorta firmalarıyla yapılmış olan anlaşmaya göre aracınız tamir süresi uzamış veya aracınız artık ağır hasarlı olarak tanımlanıyorsa ve bu durumda sigorta firmasının ödemesi gereken rakam onların sorumluluğuna girmiş demektir.

İkame Araç Davası

Kurumsal bir araç kiralama firmasından faturası karşılığında almış olduğunuz hizmetlerin tahsiline dayalı olarak açılmış olan dava ikame araç davası olarak tanımlanır. Yani kiralanan araçla kaza yapılması halinde kusuru bulunan aracın sahibi ve aynı aracın sürücüsü sorumlu olarak tanımlanır.  

Kazanç Kaybı Tazminatı

Kaza meydana gelmiş ve aracın tamir süresi içerisinde kullanımı mümkün olmamışsa veya araç ticari olarak kazanç getirmemişse bu durumda ortaya bir zarar çıkacaktır. Örneğin taksiler, otobüsler, servis araçları ve buna benzer diğer ticari taşıtlar. Kazanç kaybı tazminatı içerisinde yer alabilir. Kazadan dolayı kusur aracın sahibi ve sürücüler bu durumda sorumlu tutulur. Böyle bir durumda sigorta şirketiyle iletişime geçmek yerinde olacaktır. 

Hksigorta.com’dan Ankara kasko sigortası teklifinizi alabilir ve aracınızı güvenli bir şekilde sürebilirsiniz.

Araçtan Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Yoksun kalma, aracın kullanılmaması olarak tanımlanabilir. Ve aracın kullanılmadığı her günün bedeli onarımda kalmış olduğu günle çarpılarak hesap ortaya çıkarılır. Mesela kaza sonrasında araç 30 gün boyunca kullanılmamışsa aracın ikame bedeli 200 TL olan bir araç 30×200: 6000 TL şeklinde hesaplanır. İkame araçların bedelleri ise tespit raporuyla ruhsat sahibi ve sigortanın eksperleri tarafından hazırlanır.

Kasko Sigortasında İkame Araç Hizmeti

Kasko sigortası yapılması halinde sigorta şirketiyle yapılan poliçede eğer ikame araç hizmeti söz konu edilmişse bu durumda kasko sigortanız aracınızın hasar görmesi halinde onarım süresi boyunca size ikame araç hizmeti sağlayacaktır. Bunun için poliçenizde mutlaka belirtilmiş olması gerekir. Doğru olan çözüm ise sizin sigorta poliçenizi incelemenizdir.

02 Haziran 2020
113 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al