Araç Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

İlk kez araba alıp satacak olanların bu konuda kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için hazırladığımız bu rehber nitelikteki yazımızda siz değerli takipçilerimize bilgiler verelim istedik. İlk olarak bilinmesi gereken şey aracınız ne olursa olsun satış işlemlerini noterde yapmanız gerekiyor. Bunun içinde notere gittiğiniz zaman satışın gerçekleşebilmesi için yanınızda bulundurmanız gereken bazı önemli evraklar var. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir.

  • Satın alınacak ya da satılacak aracın ruhsat ya da geçici tescil belgesi
  • Alıcı ve satıcıların kimlik belgeleri (Pasapor ve ehliyette kabul ediliyor)
  • Eğer araç vekaletname ile satılıyorsa noter tasdikli velaketname
  • Araç, şirket üzerine kayıtlı ise imza sirküsü ve vergi numarası

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeleri toparladıktan sonra satış işleminin gerçekleştirilebilmesi için notere gidiyorsunuz. Noter satış sırasında aracınızla ilgili güncel bilgileri kontrol ediyor. Satış sırasında problem çıkmasını istemiyorsanız o zaman aracın MTV yani motorlu taşıtlar vergisi eğer ki varsa trafik cezasını ödemeniz şart. Eğer ki araç üzerinde bu şekilde bir borç görülüyorsa aracın satışı gerçekleştirilmez. Diğer bir önemli husus ise aracın muayenesidir. Kısacası aracınızla ilgili olan tüm kanuni gerekliliklerin tamamlanmış ve eksiksiz olması şart.

Araç Alım Satım İşlemlerinde Noter Ücretleri

Her hizmette olduğu gibi notere gittiğiniz zaman araç alım satımlarda ödemeniz gereken ücretler var. Noter ücretleri ise belli zamanlarda güncellenmektedir. 01.02.2018 tarihinde meydana gelen değişiklik sonucunda araç alım ve satım işlemlerinde uygulanan noter ücretlerinde değişiklik meydana gelmiştir. Noter tarafından alınan ücretler hakkında bilgi verecek olursak;

  • Noter Evrak Ücreti = 120 TL
  • Noter Ücreti = 143 TL
  • Belge Baskı Ücreti = 17 TL
  • Araç Satış Ücreti = 180 TL

Yukarıda belirtilmiş olan ücretleri aracın alım satımı sırasında notere ödüyorsunuz Sonrasında ise noter size aranızda para alışverişinin tamamlanıp tamamlanmadığını soruyor. Eğer ki siz para alışverişinin tamamlandığını söylerse bu durumda satış işlemi de gerçekleştirilmiş oluyor. Son olarak aracınızı başka bir şehirde getirmiş olabilirsiniz ve bu durumda aracın plakasının değişimini de yaptırmak isteyebilirsiniz. Böyle durumda noter size sorarak plaka değişim işleminin yapılıp yapılmayacağı konusunda devir işlemi yapacaktır.

15 Mayıs 2019
596 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al