Safra Reflüsü Nedir?

Safra reflüsü, karaciğerinizde üretilen bir sindirim sıvısı olan safra, midenize ve bazı durumlarda ağzınızı ve midenizi birbirine bağlayan tüpe yedeklendiğinde (geri aktığında) oluşur.

Safra reflüsü, mide asidinin yemek borunuza geri akışına eşlik edebilir. Gastrik reflü, yemek borusu dokusunda tahrişe ve iltihaplanmaya neden olan potansiyel olarak ciddi bir sorun olan gastroözofageal reflü hastalığına yol açabilir.

Gastrik asit reflüsünden farklı olarak safra reflüsü, diyet veya yaşam tarzındaki değişikliklerle tamamen kontrol edilemez.

Safra Reflüsü Belirtileri

Safra reflüsü gastrik asit reflüsünden ayırt etmek zor olabilir. Belirtiler ve semptomlar benzerdir ve iki durum aynı anda ortaya çıkabilir.

Safra reflüsü belirtileri ve semptomları şunları içerir:

  • Şiddetli olabilen üst karın ağrısı
  • Sık mide ekşimesi,  ağzınızda ekşi bir tat ile birlikte bazen boğazınıza yayılan göğsünüzde yanma hissi
  • Mide bulantısı
  • Yeşilimsi sarı bir sıvının (safra) kusması
  • Bazen öksürük veya ses kısıklığı
  • İstenmeyen kilo kaybı

Sık sık reflü semptomları yaşıyorsanız veya denemeden kilo veriyorsanız doktora görünmenizde fayda vardır.

Safra Reflüsü Nedenleri

Safra, yağları sindirmek ve yıpranmış kırmızı kan hücrelerini ve vücudunuzdan belirli toksinleri atmak için gereklidir. Safra karaciğerinizde üretilir ve safra kesenizde depolanır.

Az miktarda yağ içeren bir yemek yemek, safra kesenize, küçük bir tüpten ince bağırsağınızın üst kısmına akan safrayı salması için sinyal verir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Mide İçine Safra Reflüsü

Safra ve yiyecekler on iki parmak bağırsağında karışır ve ince bağırsağınıza girer. Pilorik kapak, midenizin çıkışında bulunan ağır bir kas halkası, genellikle sadece hafifçe açılır – bir seferde yaklaşık sekizde biri veya daha az sıvılaştırılmış gıdayı serbest bırakmaya yetecek kadar, ancak buna izin vermeye yetecek kadar değil. mideye geri akmak için sindirim suları.

Safra reflüsü vakalarında kapak düzgün kapanmaz ve safra mideye geri döner. Bu, mide zarının iltihaplanmasına yol açabilir.

Yemek Borusuna Safra Reflüsü

Safra ve mide asidi, başka bir kaslı kapakçık olan alt özofagus sfinkteri düzgün çalışmadığında özofagusa geri akabilir. Alt yemek borusu sfinkteri yemek borusu ve mideyi ayırır. Valf normalde yiyeceklerin mideye geçmesine izin verecek kadar açılır. Ancak kapakçık anormal şekilde zayıflar veya gevşerse, safra yemek borusuna geri gelebilir.

01 Eylül 2021
166 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al