Yokuşta Araba Nasıl Kaldırılır?

Yokuşta Araba Nasıl Kaldırılır?

Yokuş yukarı doğru araç kaldırmak sürücülerin en çok zorlandıkları konudur. Sürücü ne kadar profesyonel olursa olsun yokuşun dikliğine göre sorun yaşayabilir. Yokuş yukarı aracı kaldırırken stres yaşanması olası bir davranış olarak bilinir bunun içinde sürücüler genelde bu sorunun üzerine çok fazla gitmek istemezler. Ancak özellikle Ankara gibi bir başkentin yokuşlardan ibaret olduğunu düşünürsek aracı ne kadar geriye kaçırmadan kullanabilirsek o kadar iyidir. Hatta bu durumu problem eden bazı sürücülerde otomatik vitesli araç kullanmayı tercih ederler.

Yokuş yukarı araba kaldırma konusunda özellikle bayanlar zorluk çekerler. Biz de bu makalemizde özellikle bayanları kapsayacak şekilde yokuş yukarı araba nasıl kaldırılır bu konuya değinelim istedik.

Yokuşta araç kaldırırken iki teknik vardır. Bunlardan birincisi el freni ile aracın kaldırılması. İkincisi ise yarım debriyajdır.

El Freni İle Araç Kaldırma

Aracınızla yokuşun ortasında durun. Araç çalışır haldeyken vitesi boşa alın ve el freninizi çekin. Sol ayağınızla debriyaja sonuna kadar basın ve sonra aracı birinci vitese takın. Ayağınız frenden yavaşça çekin ve aracın geri kaçmadığından emin olun. Araç kaçmıyorsa gaz pedalına hafiften dokunun. Motor sesini duyduğunuzda el frenini yavaşça indirirken ayağınızı da debriyajdan çekmeye başlayın. Araç yukarı doğru hamle yapmaya başlayacak ve bu işlemi biraz daha hızlandırın ve aracı bu sayede yerinden kaldırmış olursunuz ve yolunuza devam edersiniz. Burada önemli olan konu ayağınızla el freni arasındaki bağlantıyı çok iyi ayarlamaktır. Bu teknik işin en pratik olan yöntemidir ve genelde yokuş yukarı çıkmakta zorlanan sürücüler bu yöntemi kullanırlar. 

Yarım Debriyaj

Bu işlemde de yine aynı şekilde yokuşun ortasında duruyorsunuz. Araç çalışır durumdayken vitesi boşa alıyorsunuz bir ayağınız ise frende. Sol Ayağınızı debriyaja basarak vitesi bire atıyorsunuz. Ayağınız frende kalmaya devam ederken el frenini indirdiniz. Bu kez ayağınızı yavaş yavaş debriyajdan çekmeye başlayın araç belli bir seviyeye geldiğinde titremeye başlayacak. Titremeyi direksiyonda hissettiğinizde ayağınızı frenden çekin ve gaza dokunmaya başlayın. Araç titrerken kavrama gerçekleşmiş olacağından dolayı araç geriye doğru kaçmayacak gaza basınca ayağınızı da debriyajdan çekmeye devam ettiğinizde araç öne doğru harekete geçecektir.

14 Ekim 2019
764 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al