Trafik Sigortasının Yüksek Çıkmasının Nedeni

Trafik Sigortasının Yüksek Çıkmasının Nedeni

Trafik sigortası zorunlu olan bir uygulama dolayısıyla sürücülerin bu sigortayı yaptırıp yaptırmamak gibi bir seçim hakları yoktur. Elbette ki istemeyen sürücü trafik sigortasını yaptırmayabilir ancak bunun karşılığında nasıl bir yaptırımla karşı karşıya kalacağını da bilmesi gerekiyor. Çünkü araç bundan sonra kendi üzerine kayıtlı olduğu her süre içerisinde bu borcun mutlaka ödenmesi de şart. Üstelik borcu ödemeden araçla ilgili hiçbir işlemi de yapamayacağını düşünürsek trafik sigortasından kaçmak mümkün değildir. Evet, buraya kadar mühim bir zorunluluk olduğunu söyledik ancak işin bir diğer bölümünde de trafik sigortasının son düzenleme sonrasında artık herkese farklı rakamlarda çıktığıdır. Dolayısıyla bazı sürücüler kendilerine inanılmaz yüksek trafik sigortası fiyatları çıktığını belirterek bu durumdan şikayetçi oluyorlar. Evet, trafik sigortası bazı sürücülere yüksek çıkabilecektir. Ancak bunun sigorta şirketleri ya da acenteleriyle hiçbir alakası yoktur. Burada sistem tamamen kendisi hesaplama yaptığından dolayı ortaya bu şekilde bir rakam çıkabiliyor. Peki, trafik sigortasının yüksek çıkmasının nedeni nedir? Merak ediyor musunuz? Merak edenlerin bu konu hakkındaki yazımızın devamını okumasını tavsiye ediyoruz.

Yaşadığınız Şehir Önemli

Zorunlu trafik sigortası her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir fakat bu fiyatlara etki eden bir takım faktörlerde vardır. Bunların başında ise aracın bulunduğu şehir yani aracın plakası geliyor. Yani biz HK sigorta olarak Ankara trafik sigortası hakkında bahsedecek olursak. Büyükşehrin yoğun trafiği araçlarında kaza riskini artırıyor. Dolayısıyla kaza riskinin yüksek olduğu şehirlerde trafik sigortası da daha yüksek çıkıyor. Ancak etkileyen tek faktör bulunduğunuz şehirle kalmıyor. Sürücünün yaşı da burada önemli bir faktördür.

Yaşınız

Bir sürücünün yaşı ne kadar büyük olursa ödenecek olan prim tutarıda o kadar düşük oluyor. Ancak buradaki yaşın yükselmesini de abartılı olarak anlamamak gerekiyor. yani 80 yaşındaki bir kişiye yapılacak sigortada ucuz olmayacaktır. Yaş konusunda dikkate alınan şey kişinin refleksi ve tecrübesi oluyor. Yani sizin ehliyetiniz 10 yılın üzerindeyse bu durumda sigortanızı daha ucuza yaptıracaksınız çünkü siz artık usta bir şoför olarak kabul edilirsiniz. Yeni ehliyet almış kişiler her zaman acemi ve riski büyük olan kişiler olarak görülür.

Hasar Kaydı Olması

Son olarak ise aracınızın hasar kaydı dikkate alınır. Trafik sigortası 1 yıl olarak yapılır ve bu süre içerisinde herhangi bir kaza yapmazsanız o zaman hasarsızlık indirimi alırsınız ancak kaza yaparsanız hasarsızlık indiriminiz ortadan kalkar ve bu şekilde yüksek prim ödersiniz.

13 Mart 2019
451 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al