Araç Aldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Sürede Yaptırılmalı?

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Sürede Yaptırılmalı?

Bir kişi yeni bir otomobil sahibi olduğunda araçla ilgili tüm sorumlulukları da üstlenmiş olacaktır. Bunun için öncelikli olarak zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekiyor.  Trafik sigortası trafiğe çıkan motorlu taşıtların mutlaka yapmakla zorunlu olduğu bir sigorta türüdür. Alınan araç ikinci el ise bu durumda var olan bir sigortası olduğu için 15 günlük süre içerisinde bu sigortası devam edecektir. Örneğin notere gittiniz ve ikinci el aracınızın satışını üzerine aldınız. Bu durumda devir işlemi size geçmiş ancak trafik sigortasını size tanınan 15 günlü süre içerisinde mutlaka yapmanız gerekir. Yasalar size 15 günlük hak tanımıştır ve bu süre zarfında yaşadığınız kazalar eski sigortanın kapsamında sayılır ve sizde maddi bir yükümlülük oluşturmaz.

Araç Satışında Sigorta Gerekli mi?

Araç satışından sonra sigorta işlemleri yukarıda da belirttiğimiz gibi ikinci el araçlar için 15 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Ancak alacağınız araç sıfır ise bu durumda aracın trafiğe çıkmadan önce mutlaka sigorta işleminin yapılması gereklidir. Sıfır araç alan kişiler genellikle bayilerde, galerilerde ve sigorta şirketlerinde eş zamanlı olarak sigortasını yaptıracaklardır. Sıfır bir aracın riske atılmayacağını düşünürsek burada kasko sigortasının da mutlaka yapılması önemlidir. Kasko sigortası isteğe bırakılmış olan bir sigorta türüdür. Bu nedenle de yaptırıp yaptırmamak sürücünün inisiyatifine bırakılmıştır. Sıfır araçlarda ruhsat işlemlerinin tamamlanmasından önce trafik sigortasının yapılması gerekiyor. Aksi takdirde ruhsat işlemi başlatılamaz.

Trafik Sigorta Poliçesi Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Sorunun yanıtını yukarıda belirtmiştik ancak daha açık bir dille belirtmek gerekiyorsa aracınızın satışını yaptınız ve devir işlemleri gerçekleşti. Bu durumda tüm yasal hakları artık yeni sahibine geçmiştir. Ancak sizin yaptırmış olduğunuz trafik sigortası sattığınız araç için 15 gün daha geçerli olacaktır. Lakin genelde insanlar bunu bilmediklerinden dolayı yeni bir araç aldıklarından sonra hemen trafik sigortasını yaptırırlar ve bunun içinde sizin sigortanız devre dışında kalacaktır.

Türkiye’de trafik sigortası zorunlu olan bir uygulamadır ve yaşanacak olan mağduriyetin ortadan kaldırılması içinde mutlaka yapılması gerekir. Eğer yeni ikinci el bir araç almışsanız bu durumda aracınızı mutlaka 15 gün içerisinde sigortalamanız gerekir. Ancak bundan önce yaptırıp yaptırmamak size kalmıştır.

21 Temmuz 2019
768 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al