Kalp Büyümesi Nedir ve Belirtileri

Kalp Büyümesi Nedir ve Belirtileri

Genişlemiş kalp bir hastalık değil, başka bir durumun işaretidir. Kardiyomegali terimi, göğüs röntgeni de dahil olmak üzere herhangi bir görüntüleme testinde görülen büyümüş bir kalbi ifade eder. Daha sonra kalbin büyümesine neden olan durumu teşhis etmek için başka testler gerekir.

Kalp büyümesi, hamilelik gibi vücutta kısa süreli bir stresin veya kalp kasının zayıflaması, koroner arter hastalığı, kalp kapakçık sorunları veya anormal kalp ritimleri gibi tıbbi bir durumun sonucu olabilir.

Bazı durumlar kalp kasının kalınlaşmasına veya kalp odacıklarından birinin genişlemesine neden olarak kalbi büyütür. Duruma bağlı olarak, genişlemiş bir kalp geçici veya kalıcı olabilir.

Büyümüş bir kalp, nedeni düzelterek tedavi edilebilir. Büyümüş bir kalbin tedavisi ilaçları, tıbbi prosedürleri veya ameliyatı içerebilir.

Kalp Büyümesi Belirtileri

Bazı insanlarda büyümüş bir kalp hiçbir belirti veya semptom göstermez. Diğerleri şu belirti ve semptomlara sahip olabilir:

  • Nefes darlığı
  • Anormal kalp ritmi (aritmi)
  • Şişlik (ödem)

Büyümüş bir kalp, erken tespit edildiğinde tedavisi daha kolaydır, bu nedenle kalbiniz hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Kalp krizi geçirdiğiniz anlamına gelebilecek bu belirti ve semptomlardan herhangi birine sahipseniz doktora başvurun.

  • Göğüs ağrısı
  • Bir veya iki kol, sırt, boyun, çene veya mide dahil olmak üzere üst vücudun diğer bölgelerinde rahatsızlık
  • Şiddetli nefes darlığı
  • Bayılma

Kalp Büyümesi Nedenleri

Kalp büyümesi, kalbinizin normalden daha fazla pompalanmasına neden olan veya kalp kasınıza zarar veren durumlardan kaynaklanabilir. Bazen kalp, bilinmeyen nedenlerle büyür ve zayıflar. Bu idiyopatik kardiyomegali olarak bilinir. Doğduğunuz bir kalp rahatsızlığı, kalp krizinden kaynaklanan hasar veya anormal kalp atışı kalbinizin büyümesine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Yüksek Kan Basıncı

Kalbiniz, vücudunuzun geri kalanına kan iletmek için daha fazla pompalamak zorunda kalabilir, bu da kasları büyütür ve kalınlaştırır.

Yüksek tansiyon, sol ventrikülün büyümesine ve sonunda kalp kasının zayıflamasına neden olabilir. Yüksek tansiyon, kalbinizin üst odacıklarını da büyütebilir.

Kalp Kapağı Hastalığı

Kalbinizdeki dört valf, kanın doğru yönde akmasını sağlar. Romatizmal ateş, kalp kusuru, enfeksiyonlar (enfeksiyöz endokardit), düzensiz kalp atışı (atriyal fibrilasyon) bağ dokusu bozuklukları, kanser için bazı ilaçlar veya radyasyon tedavileri gibi durumlarda kapakçıklar hasar görürse kalbiniz büyüyebilir.

Kardiyomiyopati

Bu kalp hastalığı, kalbinizin vücudunuza kan pompalamasını zorlaştırır. İlerledikçe, kalbiniz daha fazla kan pompalamak için büyüyebilir.

30 Ağustos 2021
171 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al