Araç Motor Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç Motor Temizliği Nasıl Yapılır?

Otomobillerin motor temizliği her dönem tartışmaya neden olmuş ve özellikle yaz ayları geldiğinde sürücüleri de ikiye bölmüştür. Bazı sürücüler aracın motorunun yıkanmasının zararlı olduğunu düşünürken daha önce yıkatmış ve hiçbir sorunla karşılaşmamış olan sürücülerde bu konuda farklı düşünmektedir.

Bu yazımızda aşağıdaki sorularınızın yanıtlarını sizinle paylaşalım istedik. Bu sayede kafanızdaki soru işareti de ortadan kaldırılmış olacaktır. 

Motor temizliği nasıl yapılır? Aracımın motorunu nasıl temizlerim? Motor temizliği zararlı mı? Nasıl motor temizlenir? Motoru temizlerken deterjanlı su kullanılır mı? Motor temizliğinin maliyeti nedir?

Otomobillerimiz gündelik yaşam içerisinde çok sık kıllanılmaktadır. Bunun içinde içini ve dışını temiz tutmak hem aracınız için hem de sizin sağlığınız için oldukça önemlidir. Sürücüler otomobillerini düzenli olarak temizler ya da temizlettirir ancak görünmeyen parçalarla çok fazla ilgili değillerdir. Yapılan şey en fazla yılda bir kez motorun yıkatılmasıdır. Peki, motor temizliği zararlı mı?

Motor temizliği zararlı mı?

Aracınızın içi dışı kadar motorunun bakımını da düzenli aralıklarla yapmanız gerekiyor. Bunun içinde motor temizliği zarar vermez diyebiliriz. Otomobiller kullanıma bağlı olarak araçtaki kaçaklarında etkisiyle birlikte kirlenebilir ve bu da bir müddet sonrasında aracın içerisine gelen kötü kokulara neden olur.

Aracınızın motorunu temizlediğiniz zaman görünmeyen parçalar üzerindeki hava akışını artırmış olursunuz. Çünkü zamanla oluşan tortular, çamurlar ve tozlar bu kanalların kapanmasına ya da tıkanmasına neden olabilirler. Bunun içinde aracın parçalarında fazla ısınma olmayacağından dolayı aracın parça ömrü uzar ve performansı de değişir.

Motor temizliği sürücüye fayda sağlayacağı gibi aracında kolay satılmasına neden olacaktır. Çünkü bir alıcı aracı almak için geldiğinde kaputu açınca yeni bir motor ve temiz bir motor görmek ister. Dolayısıyla bakımlı bir motorla bakımsız bir motor arasında ciddi farklar olacaktır. Bir sürücünün aracının motoru temizse içerisi zaten temizdir demektir.

Motorda Deterjanlı Su Kullanılır mı?

Aracınızın motorunu temizlerken ya da yıkatırken kesinlikle deterjanlı su kullanmamak gerekir. Bunun için saf temiz bir suyla yıkanması doğru olandır. Özellikle yeni nesil araçlara baktığımız zaman elektronik donanımlarının çok fazla olduğunu görüyoruz dolayısıyla bu parçalardan herhangi birisinin su ile zarar görmesi ihtimali vardır. Maliyet açısından bakacak olursak yerine, şehrine ve yapılacak olan uygulamaya göre 50 ile 300 TL arasında değişiklik gösterir.

22 Ekim 2019
580 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al