Pert Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Pert Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Her geçen gün trafiğe yeni çıkan bir araç kara yolundaki yoğunluğu artırırken beraberinde riskleri de artırmaktadır. Aynı anda binlerce sürücünün yolda olması ve kesintisiz bir trafiğin olması ister istemez sürücü hatalarını da beraberinde getiriyor. Kaza yapmış olan bir araç ister istemez ilk günkü orijinalliğini koruyamaz ve bazı araçlar var ki kazanın şiddetine göre pert olabilir. Bir aracın pert olması demek ise artık o aracın maddi anlamda çok masrafının olduğu demektir. Dolayısıyla bu aracın tamiri astarını da geçeceğinden dolayı onunla uğraşılmak istenmez. Ömrünü doldurmuş bir araç ise artık trafiğe çıkması zordur ve bir takım cezalar verilmek zorunda kalır. Eğer ki kaza ne kadar büyük olursa aracın güvenliği de bir o kadar düşmüş demektir. Örneğin hava yastıkları açılmış bir araç için güvenli bir araç demek doğru değildir. Kısacası hava yastıkları patlamış bir aracın masrafları sigorta firması tarafından karşılanıyor olsa da pert olmuş şeklinde tabir edilir ve hurda değerine düşer.

Böyle bir durum sonrasında trafik bürosuna müracaat eden bir sürücü ise belli birkaç belgeyi çıkarmak durumundadır. Kasko aracın hasarın bir kısmını karşıladığı içinde araç kullanılabilir hale geliyor. Dolayısıyla geçmişte geçirilmiş kaza kalıyor. Araç tamiri sonrasında ise kasko masrafları ile araç trafiğe dahil edilir.

Bir otomobilin hasar kaydının tespiti için öncelikli olarak ekspert tarafından incelemeye alınır ve bu inceleme neticesinde araçta % 70 oranında değer kaybı oluştuğu tespit edilirse bu durumda pert damgası vurulur ve bu araç için kullanılamaz raporu alınır. Böyle araçların tamirleri gerçekleştirilemez. Bu araçların ömrü bitmiş demektir ve trafikte olmaları da risktir. Aracın riskleri geniştir ateşleme yapabilir ve patlayabilir dolayısıyla arıza ihtimali bu kadar yüksek olan bir aracın trafiğe çıkışı da başka araçları tehdit edeceğinden dolayı kabul edilmez.

Sigorta şirketleri % 70 üzerinde hasar kaybı yaşamış olan bir araç için ödeme asla kabul etmez çünkü bu araçlar hiçbir şekilde tamir edilmez. Üstelik edilmiş olsa bile çok daha büyük masraflı olacaktır. Bunun içinde sigorta şirketleri zararın bir kısmını karşılar. Pert olmaktan çıkmış bir araç ise yeniden trafiğe kabul edilebilir. Ancak bunun içinde aracın mutlaka prosedürlere uygun olacak bir şekilde onarılmış ve belgelenmiş olması gerekir. 

24 Eylül 2019
1.007 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al