Yokuş Aşağı Boşa Atılır mı?

Yokuş Aşağı Boşa Atılır mı?

Otomobiller her türlü fonksiyon düşünülerek üretilmişlerdir. Bunlardan birisi olan boşa almak aracın tüm aksamlarının birbirinden bağımsız bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bunun için bu tür hareketi yapabileceğiniz zamanlar ayrıdır. Örneğin aracınız düz ve boş bir yolda ya da hareket etmiyorsa içinde otururken boşa alabilirsiniz. Ya da aracınızı ilk çalıştırırken ya da stop ederken boşa alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı sürücüler ise araçlarını boşa aldıkları zaman daha aza yakacağını düşünür ve bu şekilde sürüş yapmayı deneyebilir. Ancak bu düşünce çok tehlikeli ve yanlıştır. Bu nedenle de sizinle paylaştığımız bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yokuşta Vites Boşa Atılmalı mı?

Bu konu peygamber vitesi olarak isimlendirilir. Belki anlatılırken size normal bir durum gibi gelebilir ve aklınıza yatabilir ancak tehlikelidir. Tehlikenin nedenine baktığımız zaman ise şundan kaynaklanır. Otomobillerin fren sistemleri motora bağlıdır dolayısıyla motordan alınan negatif basınçla birlikte hareket eder. Emme manifoltu veya pompanın yardımıyla bu negatif basın açınarak fren tarafından kullanılır. Siz aracınızı boşa attığınız zaman frene bastığınız sürece bu basınç düşmeye başlayacak ve bir zaman sonrasında artık freninizin sertleştiğini görecesiniz ve sonrasında da freniniz tutmayacaktır. Gelelim o az yakar konusuna. Aracınızı boşa aldığınız zaman az yakmasını bir yana bırakın daha fazla yakmaya başlayacaktır. Araç yokuştan aşağı doğru boş bıraktığınızda hızlanmaya başlayacak ve direksiyon kontrolünüzde ister istemez azalacaktır. Yapmanız gereken hamlenizi kolayca yapamayacağınızdan dolayı da tehlikeli bir durum ortaya çıkacak.

Aracınızla kontrolün sizde olmadığı halde ilerliyor olmanız aracın savrulmasına neden olur. Kısacası bu da bir sürücü için hiç istenmeyecek bir andır. Araçlarda fren sistemi şanzımana ve lastiklere bağlı hareket eder. Yokuş yukarı doğru çıkarken kullandığınız vites inerken de kullandığınız vites olmak zorundadır bunun için aracınızla yokuş aşağı giderken asla boşa atmamanız gerekiyor.  

Yokuş Aşağı Hangi Vitesi Kullanmak Gerekir?

Yukarıda bu durumu belirtmiştik ancak daha net ve açıklayıcı olması açısından yenilemek ve altını çizmek isteriz. Bir araç yokuş yukarı doğru hangi vitesle çıkıyorsa inerken de aynı vitesle inmesi gerekir.

18 Nisan 2019
633 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al