Amnezi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Amnezi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Amnezi, hafızanın kimsen veya tamamen kaybolması demektir. Kimliğinizi unutmak, filmlerde ve televizyonda yaygın bir olay örgüsü aracı olsa da, gerçek hayattaki amnezide genellikle durum böyle değildir. Bunun yerine, amnezi olan kişiler amnestik sendrom olarak da adlandırılır.  Bu hastalığa yakalananlar kim olduklarını bilirler. Ancak yeni bilgiler öğrenmekte ve yeni anılar oluşturmakta güçlük çekebilirler.

Amnezi, hafızanın işlenmesi için hayati önem taşıyan beyin bölgelerinde meydana gelen hasardan kaynaklanabilir. Geçici bir hafıza kaybı olayının aksine, amnezi kalıcı olabilir.

Hafıza kaybı için özel bir tedavi yoktur, ancak hafızayı ve psikolojik desteği geliştirme teknikleri, hafıza kaybı olan kişilerin ve ailelerinin başa çıkmasına yardımcı olabilir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI FİYAT TEKLİFİ

Amnezinin iki ana özelliği şunlardır:

  1. Amnezi başlangıcını takiben yeni bilgileri öğrenmede güçlük
  2. Geçmiş olayları ve önceden bilinen bilgileri hatırlamada güçlük

Hafıza kaybı yaşayan çoğu insanın kısa süreli hafızayla ilgili sorunları vardır. Yani yeni bilgileri hatırlayamazlar. Yakın zamandaki anılar büyük olasılıkla kaybolurken, daha uzak veya derinlemesine kökleşmiş anılar kalabilir. Hasta çocukluğundaki deneyimleri hatırlayabilir veya eski başbakanların adlarını bilebilir, ancak şu anki başkanın adını hatırlamayabilir. Hangi ay olduğunu bilemeyebilir veya kahvaltıda ne olduğunu hatırlayamayabilir.

İzole edilmiş hafıza kaybı, bir kişinin zekasını, genel bilgisini, farkındalığını, dikkat süresini, yargısını, kişiliğini veya kimliğini etkilemez. Hafıza kaybı yaşayan kişiler genellikle yazılı ve sözlü kelimeleri anlayabilir ve bisiklete binme veya piyano çalma gibi becerileri öğrenebilirler. Hafıza bozukluğu olduğunu anlayabilirler.

Amnezi, bunama ile aynı şey değildir. Demans genellikle hafıza kaybını içerir, ancak aynı zamanda günlük işleyişte düşüşe neden olan diğer önemli bilişsel sorunları da kapsar. Unutkanlık hafif bilişsel bozukluk, ortak bir semptomdur, fakat bellek ve kognitif sorunlar MCI demans kadar ciddi şekilde değildir.

Amnezi Belirti Ve Semptomları

  • Tamamen icat edilmiş veya zaman içinde yanlış yerleştirilmiş gerçek anılardan oluşan sahte anılar.
  • Karışıklık veya yönelim bozukluğu

Açıklanamayan hafıza kaybı, kafa travması, kafa karışıklığı veya yönelim bozukluğu yaşayan herkesin acil tıbbi yardım alması gerekir. Hafıza kaybı olan bir kişi, yerini belirleyemeyebilir veya tıbbi yardım almak için aklın varlığına sahip olmayabilir.

Amnezi Nedenleri

Normal hafıza işlevi, beynin birçok bölümünü içerir. Beyni etkileyen herhangi bir hastalık veya yaralanma hafızaya müdahale edebilir.

Amnezi, duygularınızı ve anılarınızı kontrol eden limbik sistemi oluşturan beyin yapılarının zarar görmesinden kaynaklanabilir.

02 Nisan 2021
10 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al