Uyuduğunuzda Vücudunuzda Neler Olur?

Uyuduğunuzda Vücudunuzda Neler Olur?

Uyuduğunuzda, vücudunuz genel sağlığınız için hayati önem taşıyan dinlenmeyi sağlayan bir dizi değişikliğe uğrar. Uyku, beynin ve vücudun yavaşlamasına ve iyileşme süreçlerine girmesine izin vererek, ertesi gün ve uzun vadede daha iyi fiziksel ve zihinsel performansı teşvik eder.

Uyumadığınızda olan şey, bu temel süreçlerin kısa devre yapması, düşünmeyi, konsantrasyonu, enerji seviyelerini ve ruh halini etkilemesidir. Sonuç olarak, ihtiyacınız olan uykuyu almak yetişkinler için 7 ila 8 saat, çocuklar ve gençler için daha da fazlası şeklindedir.

Uykunun farklı aşamalarının nasıl ortaya çıktığı da dahil olmak üzere uyku sırasında olanlar, uykunun karmaşıklığını ve refahımız için önemini gösterir.

Gece Uyku Nasıl Değişir?

Normal bir uyku döneminde, 4 ila 5 uyku döngüsü boyunca ilerlersiniz. Her uyku döngüsü dört ayrı uyku aşamasından oluşur.

Dört uyku aşaması ayrıca iki kategoriye ayrılır: REM ve REM olmayan uyku.

Bu kategoriler önemlidir, çünkü REM uykusu sırasında olanlar, REM dışı aşamalarda olanlardan önemli ölçüde farklıdır.

Uykunun ilk üç aşaması, REM dışı aktiviteden oluşur.

Aşama 1 kısadır, uykuya dalma ve uykuya geçme eylemini temsil eder.

Aşama 2, uykuya daldığınızda beden ve zihin yavaşlar. Bu ilk iki aşamada uyanmak en kolay zamandır.

Derin uyku olarak da bilinen Evre 3’te vücut iyileşme modundadır ve daha da yavaşlar. Aynı zamanda, genel beyin aktivitesi yavaşlar.

Dördüncü aşama REM uykusudur. REM dönemlerinde, beyin aktivitesi uyanık olduğunuz zamana benzer seviyelere geri döner bu da REM’in neden en yoğun rüyalarla ilişkili olduğunu açıklar. REM uykusu sırasında nefes alma ve kalp atış hızı artarken, kasların çoğu felç olur ve bu da bizi bu canlı rüyaları gerçekleştirmekten alıkoyar.

Her uyku döngüsü sürer 70 ile 120 dakika arasındadır. Gecenin ilk uyku döngülerinde, REM olmayan uykularda daha fazla zaman harcanır. REM uykusunun çoğu gecenin ikinci yarısında gerçekleşir. Bir uyku periyodunda uyku aşamalarının ve döngülerinin ilerlemesi uyku mimarisi olarak bilinir.

Uykulu bir şekilde araç kullanmak kaza riskinizi artıracaktır. Bunun için uykulu araç kullanmamak önemlidir.

Ankara kasko sigortası teklifinizi alarak aracınızı güvene alabilirsiniz.

10 Aralık 2020
232 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al