Ölen Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder?

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder?

İnsanlar nakit ihtiyaçlarını karşılamak için öncelikli olarak bankaların yolunu tutarlar. Çünkü banka ihtiyacı olan herkese şartların uygun olması halinde kredi sağlamaktadır. Bu kredilerin miktarı küçük olabildiği gibi büyükte olabilir. Ancak kredi çeken birinin en çok merak ettiği sorulardan birisi de ölen kişinin kredi borcunu kim öder? Olmuştur. Bizde bu makalemizde buradan yola çıkarak açıklamak istedik.

Bir ev almak için kredi ihtiyacınız var ve bankaya başvurdunuz ve kısa süre içerisinde krediniz olumlu sonuçlanarak nakit ihtiyacınızı karşıladınız. Hemen hatırlatalım bankalar kredi başvurusu sırasında size bir yığın evrak imzalatır ve bu evraklar arasında hayat sigortası da vardır. Bu ücretler genelde dosya masrafı şeklinde tahsil edildiğinden dolayı insanlar burayı atlayabilirler. Ama hayat sigortasının amacı kredi çekmiş kişinin hayatını kaybetmesi halinde tüm kredi borcunun hayat sigortası tarafından ödenmesini sağlamaktır. İşte bunun içindir ki bankalar 70 yaşının üzerinde olan kişilere kredi vermek istemezler. 

Toparlayacak olursak ölen kişinin kredi borcunu kim öder? Sorunun yanıtı olarak hayat sigortası diyebiliriz. Bunun yanı sıra ölen kişinin taksitleri varisler tarafından sigorta şirketinden tahsil edilir. Bunun nedeni ise hayat sigortası kredinin tamamını kapsayan bir sigorta türüdür.

Kredi borçlarının ödenmesinde belirleyici olan faktör hayat sigortasıdır. Yani kişi krediyi çekerken ileriyi de düşünerek hareket etmiş ve hayat sigortası yaptırmış ise bu durumda ihtiyaç kredisi de olsa borcun tamamı sigorta şirketi tarafından ödenir.

Ölen Kişinin Ev Kredisi Borcu?

Etrafınıza baktığınız da herkesin hayalinin bir ev almak olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla insanlar hayallerini gerçekleştirebilmek adına ev almak için kredi çekerler.  Bankalar böyle durumda uyanık davranarak kredi karşılığında evi ipotek ederler eğer kişi konut kredisi borcunu ödenmezse bu durumda banka evi satarak kredi borcunu tahsil edebilir. Bu durum yukarıda belirtmiş olduğum kredilerden tamamen farklı bir uygulamayı içerir. Ancak krediler düzenli şekilde ödenirken krediyi çeken kişinin vefat etmesi halinde yine kredi borçları hayat sigortası tarafından ödenecek ve evin borcu sıfırlanmış olacaktır. Burada size varis olarak düşen görev ölen kişiye ait ölüm belgesini alarak bankaya gitmektir.

Ev alırken ihtiyacınız olan krediniz için bizimle iletişime geçerek hayat sigortası hakkında detaylı bilgiler alabilir. DASK sigortası ve Ankara konut sigortası yaptırabilirsiniz.

Bize https://hksigorta.com/ adresimizden ulaşabilirsiniz.

21 Haziran 2020
342 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al