Aile Planlaması ve Özel Sağlık Sigortası

Aile Planlaması ve Özel Sağlık Sigortası

İki doğum aralığı, aile planlamasının önemli bir parçasıdır. Hamilelik aralığının önemini ve tekrar gebe kalmadan önce hangi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Başka bir çocuk sahibi olmayı mı düşünüyorsunuz? Hamilelik aralığı, çocuklarınızın yaşına ne kadar yakın olduğundan daha fazlasını etkileyebilir.

Aile planlaması neden önemlidir?

Önümüzdeki birkaç yıl içinde çocuk sahibi olup olmayacağınızı bilmek, size ve eşinize gebe kalmaya hazırlanmanıza veya uygun doğum kontrol yöntemini seçmenize yardımcı olabilir.

Zaten ebeveynseniz, aile planlaması yeni bir anlam kazanır. Başka bir çocuğa sahip olmak, ailenizin hayatını değiştirecektir. Siz ve eşiniz yeni doğmuş bir bebeğe yeniden bakmaya hazır mısınız? Hayatınızı yeni bir bebekle paylaştığınızda diğer çocuğunuz veya çocuklarınız nasıl tepki verecek?

Hamileliğinizin zamanlaması da önemlidir. Siz ve eşiniz, çocuklarınızın yaşına ne kadar yakın olmasını istediğiniz konusunda tercihleriniz olabilirken, bazı araştırmalar hamileliğinizi nasıl aralıklandırdığınızın anne ve bebeği etkileyebileceğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ücreti Ankara

Gebeliklerin birbirine yakın sürelerde olmasının riskleri nelerdir?

Araştırmalar, doğumdan sonraki altı ay içinde gebeliğe başlamanın, aşağıdaki risklerin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir:

Erken doğum

  • Doğumdan önce plasentanın rahmin iç duvarından kısmen veya tamamen ayrılması
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Doğumsal bozukluklar
  • Şizofreni

Ek olarak, son araştırmalar, yakın aralıklı gebeliklerin ikinci doğan çocuklarda artan otizm riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Risk, 12 aydan daha az aralıklı gebeliklerde yüksektir.

Yakın aralıklı gebelikler, bir anneye bir sonrakine geçmeden önce gebelikten çıkması için yeterli zaman vermeyebilir. Örneğin, hamilelik ve emzirme, besin depolarınızı tüketebilir. Bu mağazaları değiştirmeden önce hamile kalırsanız, sağlığınızı veya bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Hamilelik sırasında gelişen ve bir sonraki hamilelikten önce tamamen iyileşmeyen genital sistemin iltihaplanması da rol oynayabilir.

Gebelikleri birbirinden çok uzak tutmak riskli mi?

Bazı araştırmalar, gebelikler arasındaki uzun aralıkların, durum öyküsü olmayan kadınlarda düşük riskinin artması gibi, anneler ve bebekler için endişeler oluşturduğunu da öne sürüyor.

Hamilelikler arasındaki en iyi süre nedir?

Araştırma, hamilelik komplikasyonları ve diğer sağlık sorunları riskini azaltmak için, bir sonraki hamileliğinizi denemeden önce doğumdan 18 ila 24 ay sonra ve  5 yıldan daha az beklemenizi önermektedir.  

11 Kasım 2020
426 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al