Araç Beyin Programlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Araç Beyin Programlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Chip Tuning veya Ecu Tuning otomobillerin beyinlerinin yeniden programlanması anlamına gelen bu iki işlem sayesinde araçta yapılan değişimlerle birlikte güç ve performans artışı elde edilmiş oluyor. Sürücler otomobillerinde modifiye yaptırmak yani performanslarını artırmak istediklerinde ilk olarak bu yönteme başvuruyorlar. Dolayısıyla aracın orijinalliği bozulmadan yüksek performans elde edilmiş oluyor. Bizde HKsigorta olarak bu detay bilgiyi araçlarına chip tuning yaptırmak isteyenlerin bilmeleri için hazırlamak istedik. Öncesinde bu işlem sırasında kullanılan cihazlar hakkında kısa bir bilgi verelim.

Bir aracın üzerinde farklı cihazlar kullanılarak beyin programlaması yapılabiliyor. Kess, Ktag, Galetto, MagPro gibi birkaç profesyonel ürün mevcut. Yaplan düzenleme ise araçtan araca değişiklik gösterebiliyor. Yani bazen direk olarak OBD’den yapılabiliyorken bazı araçlarda da direk beyin üzerinden işlem yapılması gerekiyor.

Genel olarak birçok araca OBD üzerinden işlem yapılabiliyor. Bunun içinde hiçbir şekilde zorlanma yaşanmamış oluyor.

Araç Yazılım Atma Nasıl Oluyor?

Aracın üzerinde var olan yazılım programlama sistemi üzerinden alınarak düzenleniyor ve sonrasında tekrar araca yükleniyor.  Araca yüklediğiniz andan itibaren ciddi bir performans artışını da yaşamış oluyorsunuz.

Genelde bu işlemin aracın daha hızlı olması için yapıldığı düşünülebiliyor. Ancak amaç sadece bunun için değildir. Bu işlem sonrasında aracınızdaki yakıt tasarrufunu da sağlayabiliyorsunuz.

Otomobillerin kendilerince bir kapasitesi var ancak hepimiz biliyoruz ki biz kapasitenin yalnızca bize göre müsaade edilen bölümüyle kullanabiliyoruz. İşte bu yazılımlar aracın doğrudan beynine müdahale edilmesi olduğundan dolayı da artık aracın hızı ve yakıt tasarrufuyla ilgili yazılımına siz müdahale ederek istediğiniz düzeye getirebiliyorsunuz.

Peki, araçlarda zaten bu performans varsa bizim kullanmamıza neden müsaade edilmiyor diyebilirsiniz. Bunun yanıtı ise oldukça basittir. Müsaade edilmiyor çünkü otomobil üreticileri kendilerine verilen ölçüler doğrultusunda araçlarını üretirler bu da sürücünün can güvenliğinin sağlanması içindir. Yani siz aracınıza ilk kalkışta bile istediğiniz şekilde gaza yüklenin araç yine de yavaş yavaş hareket etmeye başlayacaktır. Dolayısıyla siz buraya müdahale ettiğinizde aracınızdaki bu tepkimeler ortadan kaldırılmış ve aracınız çok daha seri bir hale gelmiş olacaktır. Bu da otomobil üreticilerinin güvenlik konusunda istediği bir şey değildir.

01 Ekim 2019
528 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al