Yutma Güçlüğü Ve Nedenleri Nelerdir?

Yutma Güçlüğü Ve Nedenleri Nelerdir?

Yutma güçlüğü, yiyecekler ve sıvıların normal olarak boğazdan mideye hareket edememesidir. İnsanlar boğazı mideye bağlayan tüpte yiyecek veya sıvıların sıkıştığını hissederler. Yutma güçlüğü, insanların boğazlarında bir yumru hissine sahip oldukları ancak yutma güçlüğü çekmedikleri boğazda yumru ile karıştırılmamalıdır.

Yutma güçlüğü, insanların ağız salgılarını ve yedikleri içtikleri maddeleri solumasına neden olabilir. Uzun süre meydana gelirse, kişilerde kronik akciğer hastalığı gelişebilir. Uzun süredir yutma güçlüğü geçiren kişiler genellikle yetersiz beslenir ve kilo verirler.

Yutma Güçlüğü Nedenleri

Çoğu insan yutmayı doğal kabul etse de, aslında bu karmaşık bir süreçtir. Yutmanın normal bir şekilde gerçekleşmesi için beynin, boğaz ve yemek borusundaki çok sayıda küçük kasın aktivitesini bilinçsizce koordine etmesi gerekir. Bu kaslar, yiyeceği ağızdan boğazın arkasına ve ardından yemek borusundan aşağı itmek için güçlü ve doğru sırada kasılmalıdır. Son olarak, yemek borusunun alt kısmı, yiyeceğin mideye girmesine izin vermek için gevşemelidir. Bu nedenle, yutma güçlüğü aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

  • Beyin veya sinir sistemi bozuklukları
  • Genel olarak kas bozuklukları
  • Yemek borusu bozuklukları

Yutma güçlüğüne neden olan beyin ve sinir sistemi bozuklukları arasında inme, Parkinson hastalığı, bulunur. Bu bozukluklara sahip kişiler tipik olarak yutma güçlüğüne ek olarak başka semptomlara da sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Bazen yemek borusu, büyümüş bir tiroid bezi, göğüsteki büyük arterde bir çıkıntı veya göğsün ortasında bir tümör gibi yakındaki bir organ veya yapı tarafından sıkıştırılır.

Her yutma güçlüğü vakasının bir doktor tarafından hemen değerlendirilmesini gerektirmez. Aşağıdaki bilgiler, kişilerin bir doktorun değerlendirmesine ne zaman ihtiyaç duyulacağına karar vermelerine ve değerlendirme sırasında ne bekleyeceklerini bilmelerine yardımcı olabilir.

Yutma güçlüğü kişilerde, belirli semptomlar ve özellikler endişe kaynağıdır.

  • Salya akması veya herhangi bir şeyi yutamama
  • Kilo kaybı
  • Ağrılı yutma
  • Sinir, omurilik veya beyin fonksiyonunda yeni bir problem,

Uyarı işaretleri olan kişiler, tek uyarı işareti kilo kaybı olmadığı sürece hemen bir doktora görünmelidir. Bu gibi durumlarda, bir hafta kadar bir gecikme zararlı değildir.

Yutma güçlüğü olan ancak hiçbir uyarı belirtisi olmayan kişiler, bir hafta içinde doktorlarını görmelidir. Ancak ne zaman yemek yerse içerse öksüren veya boğulan kişiler daha erken değerlendirilmelidir.

01 Şubat 2021
81 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al