Alzheimer Hastalığı Olan Birine Nasıl Bakılır?

Alzheimer Hastalığı Olan Birine Nasıl Bakılır?

Alzheimer, beyin hücrelerini yok eden ve bir kişinin hafızasını, düşüncelerini ve davranışlarını etkileyen ilerleyici bir hastalıktır.

Alzheimer hastalarının çoğu, aile üyelerinden, partnerlerinden veya yakın arkadaşlarından günlük yardım ve bakım alır.

Alzheimer semptomları, hastalık ilerledikçe kötüleşiyor ve bu da bakıcılar için yeni zorluklar getiriyor. Alzheimer’ın aşamalarını ve bunlarla ilişkili semptomları anlamak, insanların ileriyi planlamasına yardımcı olabilir.

Alzheimer hastalığı üç aşamadan oluşur: hafif, orta ve şiddetli.

Hafif

Alzheimer hastalığının ilerlemesi, bir kişinin ne kadar bakıma ihtiyacı olduğunu etkileyebilir. Hafif veya erken evre Alzheimer hastalığı olan kişiler hala bağımsız olarak işlev görebilir.  Bu aşamada insanlar konsantre olmakta veya son olayları hatırlamakta güçlük çekebilirler. Bazı kelimeleri veya isimleri unutabilirler. Yazma ve problem çözme ile ilgili zorluklar, Alzheimer’ın diğer erken belirtilerinden bazılarıdır. Hafif belirti ve semptomlar hakkında buradan daha fazla bilgi edinin .

Orta

Orta derecede Alzheimer hastalığı, önemli hafıza kaybı, kafa karışıklığı ve fiziksel semptomları içerir. Bu aşamadaki kişiler aşağıdaki semptomları sergileyebilir:

  • Aile üyelerini ve yakın arkadaşları tanımada zorluk
  • Talimatları düzenleme veya takip etmede zorluk
  • Giyinmek gibi düzenli günlük görevleri yerine getirmede sorun
  • Huzursuzluk veya uykuya dalmakta zorluk
  • Gezinmek veya kaybolmak
  • İdrar veya fekal inkontinans
  • Kişilik değişiklikleri

Şiddetli

Alzheimer hastalığının son aşamasındaki insanlar, oturmak, yürümek ve yemek yemek gibi hemen hemen tüm temel günlük aktivitelerinde yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu aşamada insanlar konuşma yeteneğini kaybedebilirler. Çiğneme veya yutma güçlüğü çekebilirler. Şiddetli Alzheimer hastası pek çok kişi çevreleriyle ilgili farkındalığını kaybeder ve artık aile üyelerini tanıyamaz.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Bir Rutin Oluşturun

Bakıcılar, sürekli bir günlük rutin oluşturarak birinin daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir. Bunu yapmak, Alzheimer olan kişide aşinalık duygusunu güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bakıcılar, biri için kafa karıştırıcı olabileceğinden, bir rutinde önemli değişiklikler yapmaktan kaçınmaya çalışmalıdır. Bazen, yeni bir sağlık hizmeti sağlayıcısının tanıtılması veya bakım ayarlarının değiştirilmesi gibi kaçınılmaz değişiklikler olabilir. Alzheimer hastalarının yeni insanlara ve yerlere alışması için genellikle zamana ihtiyacı vardır, bu nedenle bakıcılar değişiklikleri kademeli olarak uygulamaya çalışmalıdır.

03 Ocak 2021
271 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al