Yurt Dışı Araç Sigortası Olur mu?

Yurt Dışı Araç Sigortası Olur mu?

Türkiye özellikle yaz mevsiminde binlerce yabancı plakalı araca ev sahipliği yapıyor ve bunların büyük çoğunluğunun da gurbetçiler olduğunu düşünürsek burada geçirilen süre oldukça uzun oluyor. Yurt dışında araç kullanmak onların tabiriyle daha kolay çünkü trafikte sistem ve işleyiş Türkiye’ye göre çok daha bahis ve kuralcı. Türkiye’de ise genelde kurallara uymayan sürücüler, hız yapan sürücüler ve hatalı sürücüler gurbetçileri en çok korkutan sürücü modelleri ve onlarda bundan dolayı araç kullanırken sürekli bir tedirginlik halinde. Çoğu araç kullanmaktan korktuklarını bunun içinde zorunlu olmadıkları sürece araçlarıyla trafiğe çıkamadıklarını belirtiyorlar. Peki, yabancı plakalı bir aracın Türkiye’de rahatça gezebilmesi için yapılabilecek bir sigorta türü yok mudur? Yani trafik sigortası yalnızca Türk plakalı araçlar için mi?

Sanıyorum ki bunu büyük bir çoğunluk merak ediyor ve bizde HKsigorta olarak bu konuya açıklık getirelim istedik. Hemen belirtelim yabancı plakalı araçlarda Türkiye sınırları içerisinde özel sigorta yaptırarak rahat bir şekilde seyahat edebilirler. Trafik sigortasının amacının karşı tarafa verilecek olan bir zararın temininde devreye gireceğini düşünürsek yabancı plakalı bir araç zaten kendisi kaskolu olacak ve dolayısıyla gelirken bu ülke ile anlaşması olan bir firmadan yaptırmış olduklarından dolayı burada meydana gelebilecek bir zararın bedelini de kendi ülkelerine gittiklerinde sigorta firmalarından karşılayabilecekler. Üstelik Türkiye’den başka bir ülkeye giden bir Türk plakalı araçta Yeşil kart uygulaması sayesinde o ülkede koruma altına alınabiliyor. Dolayısıyla bu işlemler sürücülerin ellerini çok daha fazla rahatlatıyor. Çünkü trafiğin nasıl aktığını bile bilmediğiniz bir ülkede ister istemez araç sürerken zorlanabiliyorsunuz.

Yeşil kartın amacı Türkiye’den çıkan bir aracın başka ülkelerdeki seyahatleri sırasında meydana gelebilecek bir hasar durumunda devreye girmek ve zararın karşılanmasını sağlamak. Bunun için kazanın yaşandığı ülke fark etmiyor. Karşı tarafa vermiş olduğunuz zararı karşılayan bu sigorta sayesinde gittiğiniz ülkede de başka bir sigorta yaptırmak zorunda kalmıyorsunuz. Kendi ülkenizde yaptıracağınız bir sigorta dünyanın neresine giderseniz gidin kaza durumunda karşı tarafa vereceğiniz hasarı karşılıyor. Peki, bu sistem nasıl uygulanıyor?

Yeşil Kart Nasıl Uygulanıyor?

Yeşil kart uygulamasından yararlanabilmeniz için öncelikli olarak gittiğiniz ülkede yeşil kart büroların olması gerekiyor. Çünkü başvuru işlemini buraya yapmanız gerekiyor. Bu uygulamanın takipçisi ise Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu oluyor. Tüm yeşil kart sigortaları bu büro üzerine düzenleniyor.

02 Haziran 2019
972 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. Barış Karagöz dedi ki:

  Merhaba
  Yurt dışından gelen araçlara sizin sistemde sigorta yapılıyormu?
  Yapılıyorsa güncel liste fiyatlarınızı öğrenebilirmiyim?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Sistem üzerinden direk yapılamıyor. Bize aracın ruhsatını yollamanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al