Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Depoya Şeker Atınca Ne Olur?

Depoya Şeker Atınca Ne Olur?

Bu yazıyı hazırlamamızın nedeni daha önce bir filmde bu sahnenin yer olması. Olur ya bunu denemek isteyenlerin nelerle karşılaşacağını da bu yazımızda anlatalım istedik. Soruyu açıklayabilmek için önce otomobilde yanlış bir yakıt kullanıldığında neler olur? Bunu bilmek gerekiyor bu yüzden buradan başlayalım.

Yanlış Yakıt Kullanılırsa Ne Olur?

Depoya siz şeker attığınız zaman şekerin çözünme özelliği sayesinde yakıtla birlikte çözülerek yanma odasına girecek ve çok yüksek sıcaklıkta karamelize olmaya başlayacaktır. Dolayısıyla şekerin bu odaların duvarlarına sıvanması ise motorun işlev göremez hale gelmesine neden olur. Enjektörlerde ise yoğun bir karışım olduğundan dolayı tıkanmalar meydana gelecektir. Yani bahsettiğimiz gibi her otomobilin kendine has bir yakıt türü vardır. Dolayısıyla sizin bu türün dışında bir yakıt eklemeniz motora direk olarak zarar verecektir.

Gelelim işin diğer bir tarafına yani şeker yakıt içinde çözünür mü?

Şeker benzin ve motorinin içinde çözülmez. Ancak suyun içerisine atıldığı zaman çözülmeye başlayacaktır. Ancak bahsettiğimiz gibi şekerin erimesi benzin ya da motorine bağlı değildir. Reaksiyon ancak yüksek ısı sayesinde meydana gelecektir. Bu durum 57 litre benzinin içerisine atılan toz şeker deneyi ile ispatlanmış ve sadece 1 çay kaşığı oranında şekerin çözüldüğü görülmüştür. Bunu da bir motorun yakıt deposundaki benzin miktarına göre hesapladığımız da şekerin çözülmesine yetmeyecek bir miktardır.

Teknik olarak bakıldığında ise yakıtın motorun içerisine gitmeden önce süzülerek yani filtreden geçerek ilerlediği bilinir dolayısıyla şekerin taneli ya da küp olması onun motora ulaşmasını engelleyecektir. Eğer ki şeker bu filtrelerde tıkama meydana getirirse bu durumda motora yakıt gitmeyeceğinden dolayı araçta çalışmayacaktır.

Sonuç olarak bir aracın motoruna şeker atılırsa ne olur sorusuna yanıtı şu şekilde net bir biçimde verebiliriz. Sizin depoya şeker atmanızla kum atmanız arasında hiçbir fark yoktur. Her ikisi de motorun çalışma prensibine aykırıdır. Bunun içinde bir filmde böyle bir sahne gösterilerek araçta performans artırılması mümkün değildir. 

HKsigorta olarak biz sürücülerimize uyarılarımızı yaparken her zaman yakıt aldığınız yere dikkat etmesi ve motorun ihtiyacı olandan başka bir yakıt türü almaması konusunda uyarıda bulunuyoruz.

04 Eylül 2019
284 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al