Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Yüzyıllar boyunca keten tohumları, sağlığı koruyucu özellikleri nedeniyle bilindi. Şu günlerde, Keten tohumları, daha fazla bilimsel araştırma sağlığa faydalarına işaret ettiği için bir “süper gıda” olarak ortaya çıkıyor.

İşte bilim tarafından desteklenen keten tohumlarının sağlığa 10 faydası.

Keten Tohumları Besinlerle Yüklenir

Medeniyetin başlangıcından beri yetiştirilen keten tohumları en eski mahsullerden biridir. Eşit derecede besleyici olan iki tür kahverengi ve altın vardır.

Keten Tohumları Omega-3 Yağlarında Yüksektir

Eğer vejetaryenseniz veya balık yemiyorsanız, keten tohumu en iyi omega-3 yağ kaynağınız olabilir.

Bitki bazlı bir omega-3 yağ asidi olan zengin bir alfa-linolenik asit kaynağıdırlar.

Vücudunuz üretmediği için yediğiniz yiyeceklerden almanız gereken iki temel yağ asidinden biridir.

Hayvan çalışmaları, keten tohumlarındaki ALA’nın, kolesterolün kalbin kan damarlarında birikmesini önlediğini, arterlerdeki iltihabı azalttığını ve tümör büyümesini azalttığını göstermiştir.

Keten tohumu, omega-3 yağ asidi ALA’nın zengin bir kaynağıdır. Bitki bazlı ALA yağ asitlerinin kalp sağlığına faydaları olduğu kanıtlanmıştır ve daha düşük felç riski ile bağlantılıdır.

Keten Tohumları, Kanser Riskini Azaltır

Lignanlar, her ikisi de kanser riskini azaltmaya ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek antioksidan ve östrojen özelliklerine sahip bitki bileşikleridir.

İlginç bir şekilde, keten tohumları diğer bitkisel gıdalardan 800 kata kadar daha fazla lignan içerir.

Gözlemsel çalışmalar, keten tohumu yiyenlerin, özellikle menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ücretleri Ankara

Erkekler de keten tohumu yiyebilir.

Keten tohumlarının ayrıca laboratuar ve hayvan çalışmalarında kolon ve cilt kanserlerini önleme potansiyeline sahip olduğu ortaya çıktı.  Keten tohumları, güçlü antioksidan ve östrojen özelliklerine sahip olan lignanlar adı verilen bir grup besin içerir. Meme ve prostat kanserinin yanı sıra diğer kanser türlerini önlemede yardımcı olabilirler.

Keten Tohumları Diyet Lifi Açısından Zengindir

Sadece bir çorba kaşığı keten tohumu, erkekler ve kadınlar için önerilen günlük alımın sırasıyla %8-12’si olan 3 gram lif içerir.

Keten Tohumu Türleri

Bu lif ikilisi kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından fermente edilir, dışkıyı toplar ve daha düzenli bağırsak hareketlerine neden olur.

Bir yandan çözünür lif, bağırsağınızın içeriğinin kıvamını artırır ve sindirim hızınızı yavaşlatır. Bunun kan şekerini düzenlemeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Her bir küçük tohumda çok fazla lif bulunduğundan, diyetinize keten tohumu eklemek, düzenli bağırsak hareketlerini destekler ve sindirim sağlığınızı iyileştirebilir.

01 Temmuz 2021
20 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al