Prematüre Bebeklerde Göz Retinopatisi Nedir?

Prematüre Bebeklerde Göz Retinopatisi Nedir?

Prematüre retinopatisi (ROP), prematüre bebeklerin gözlerinin ışığa duyarlı kısmında (retina) anormal kan damarı büyümesinin neden olduğu bir göz hastalığıdır.

ROP genellikle gebeliğin 31. haftasından önce doğan ve doğumda yaklaşık 1.250 gram veya daha az olan bebekleri etkiler. Çoğu durumda, ROP tedavi edilmeden düzelir ve hiçbir hasara neden olmaz. Ancak gelişmiş ROP, kalıcı görme sorunlarına veya körlüğe neden olabilir.

ROP meydana geldiğinde kan damarları şişer. Durum ilerledikçe, anormal retina damarları gözün merkezini dolduran jöle benzeri maddeye uzanır. Bu damarlardan kanama retinayı yaralayabilir ve gözün arkasına yapışmasını zorlayarak kısmi veya tam retina dekolmanı ve potansiyel körlüğe neden olabilir.

Retinopatisi Tedavisi

ROP’nin nasıl tedavi edildiği, ciddiyetine bağlıdır. Bazı tedavilerin kendine ait yan etkileri vardır. Araştırmalar, geleneksel tedavi ve ilaçların bir kombinasyonu ile gelişmiş ROP vakalarının tedavisinde umut vaat ettiğini göstermiştir.

Lazer tedavisi.

Gelişmiş ROP için standart tedavi olan lazer tedavisi, normal kan damarı olmayan retinanın kenarındaki alanı yakar. Lazer cerrahisi ayrıca erken doğmuş bebekler için riskli olabilecek genel anestezi gerektirir.

Kriyoterapi.

Bu ROP için ilk tedaviydi . Kriyoterapi, gözün retinanın kenarlarının ötesine uzanan belirli bir bölümünü dondurmak için bir alet kullanır. Lazer tedavisinin sonuçları genellikle daha iyi olduğu için şimdi nadiren kullanılmaktadır. Lazer tedavisinde olduğu gibi, tedavi bazı periferik görmeyi yok eder ve genel anestezi altında yapılmalıdır.

İlaçlar.

ROP’u tedavi etmek için anti-vasküler endotelyal büyüme faktörü ilaçları üzerine araştırmalar devam etmektedir. Anti-VEGF ilaçları, retinadaki kan damarlarının aşırı büyümesini bloke ederek çalışır. İlaç, bebek kısa bir genel anestezi altındayken göze enjekte edilir.

Erken doğmuş bir bebek için anti-VEGF ilaçlarının zamanlaması, ilacın optimal dozu ve etkilerinin ne kadar sürdüğü konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır . Doktorlar bu ilaçları erken doğmuş bebeklerde kullanmanın uzun vadeli etkisini henüz bilmiyorlar. İlaçların bebeğin vücudunun diğer bölümlerinde normal kan damarlarının oluşumunu yavaşlatabileceği konusunda bazı endişeler mevcuttur. Bebeğinizin gelecekte karşılaşabileceği sorunlarla daha kolay mücadele edebilmesini sağlamak için Ankara özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Hk sigorta size bu konuda en uygun fiyat teklifini sunacaktır.

18 Mart 2021
227 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al