Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Arabada Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?

Arabada Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?

Türkiye son bir iki gün içerisinde zaten yasak olan bir uygulamayı daha tartışmaya başladı. Arabada sigara içmenin cezasının olduğunu zaten biliyorduk. Ancak bu cezaya sürücülerin riayet etmemesi de bir gerçektir. Yasanın yeniden tartışılmasına sebep ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir programa giderken trafikte sigara içen bir sürücüyü görmesi ve aracın içerisinde de çocukların olması vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel araçlarda tümüyle sigara yasaklanmalı sözlerinin ardından birçok ilde de polis ekipleri dumansız hava sahası uygulaması başlattı.

Yapılan denetimler ise kameralar ve çevirmelerle devam ettiriliyor. Kamera incelemesi sonrasında eğer araçta sigara içen birisinin görülmesi halinde ise şoföre ceza kesiliyor.

Özel Araçta Sigara İçmek Yasak mı?

Yasa biliniyordu ancak vatandaşlar özel araçta mı yasak yoksa ticari araçlarda mı yasak bunun bilincinde değillerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ise yasağın özel araçlarda dahil tümünü kapsadığı anlaşılıyor.

2019 Arabada Sigara İçme Cezası Ne Kadar, Kaç TL?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yasak çerçevesinde merak edilen hususlardan birisi de araç içerisinde sigara içmenin cezasının ne kadar olduğu hususunda oldu. Eğer ki aracınızda sigara içerken ya da içilirken yakalanırsanız bu durumda size kesilecek olan ceza miktarı 153 TL olarak belirlenmiş durumda.

Sigara Yasağı Başladı mı?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi araçlarda sigara içme yasağı yeni başlamış bir uygulama değil. 7 Kasım 1996 yılında çıkarılan kanunla birlikte bu yasak düzenlenmiş hususu araçların sürücü koltukları ve taksi hizmeti veren araçlarda dahil olmak üzere kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu taşıma araçlarında tütün ürünleri tüketilemez” deniyordu.

Peki, araçta sigara içilmesiyle ilgili olan cezada neden 1 Ekim gösteriliyor. Sorunun yanıtı ise oldukça anlaşılır. Eskiden sürücü koltuğunda oturan kişilerin araç içmesi yasaklanmıştı. Ancak şu an sadece sürücü koltuğundakiler değil araç içerisinde nerede oturan olursa olsun sigara içmesi yasaklanıyor.

Yapılan uygulamayı doğru bulmayan kişilerin yanı sıra bulanların da olduğunu biliyoruz. Bunun içinde uygulama şimdi tartışıldığı gibi bundan sonra da tartışılmaya devam edecektir. Burada önemli olan husus ise sürücülerin bütçelerini düşünerek araç içerisinde sigara içmemeleridir.

28 Eylül 2019
176 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al