Tekne Sigortası Nedir?

Tekne Sigortası Nedir?

Tekneler kötü havaların yanı sıra karaya oturma, yangın, çalınma ya da çarpışma gibi durumlarda teknenin güvence altında olmasını sağlayan poliçe türü tekne sigortasıdır. Tekne sigortası yük ve yolcu gemilerini kapsıyor ve sigorta şirketi eğer kabul ederlerse yelkenli tekne, hizmet motorları, balıkçı tekneleri ve deniz üzerinde seyreden birçok gemi için yapılabilmektedir. Tekne sigortası zorunlu olarak tutulmaz. Bunun için isteyen yaptırabilir. Ancak teknenizin değeri yüksek ise bu durumda sizinde yaptırmanız tavsiye edilir. Türk denizcilik yasasına tabi olan her teknenin Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketlerine yaptırmaları mecburi koşulmuştur. Fakat başka bir ülkeden alınmış olan kredi ile tekneyi satın alırsanız tekne sigortası aldığınız kredinin bitmesine kadar yurt dışından yaptırılabilmektedir.

Tekne Sigortası Neleri Kapsıyor?

Teknenizin değeri düşük ise o zaman direk olarak bir sigorta şirketiyle görüşerek kendiniz yaptırabilirsiniz. Fakat daha uygun ve geniş bir kapsama sahip olan sigorta yaptırmak istiyorsanız o zaman uzman bir aracı kuruma başvurmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Türkiye’deki büyük tonaja sahip olan tekneler ise sigorta brokerleri aracılı ile bu hizmeti almak zorundadır. Brokerin yaptığı görev ise farklı sigorta firmalarından fiyatlar alıp karşılaştırarak sizin için uygun olanı sunacaklardır. Hksigorta olarak biz her ne kadar tekne sigortası yapıyor olsak da, bu makalede asıl amacımız siz değerli müşterilerimizin bu konudaki bilgilendirilmelerini sağlamak ve tekne sigortası yaptırmak isteyenlerin de avantajlı konuma gelmelerini sağlamaktır.

Tekne sigortasında primleri farklılaştıran durumlar ise teknenin yolcu taşıma için kullanılıp kullanmadığı, feribot ya da tanker olup olmaması gibi değişkenlik göstermektedir. Her teknenin tipine uygun olacak farklı primler vardır. Yani bir yolcu teknesiyle yük gemisi arasındaki prim birbirinin aynısı olamaz.

Tekneler için 15 yaşın üzerindeyse o zaman primlerine ek bir prim daha eklemek durumundalar. Bunun nedeni ise aynı işi yapan genç ve yaşlı teknenin tamir masrafları birbirinin aynısı değildir. Yaşlı bir tekne daha fazla sorun çıkaracağından dolayı maliyette o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle de tekne sigortası yaptırırken sözleşmenizi çok iyi okumanız gerekecektir. Tekneniz için ek olarak talepte bulunmak istiyorsanız o zaman primleriniz de yüksek olacaktır.

10 Nisan 2020
143 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al