Yetersiz Beslenme Nedir?

Yetersiz Beslenme Nedir?

Yetersiz beslenme, insanlar yiyecek bulamadığı veya hazırlayamadığı için yemek yemeyi veya emmeyi zorlaştıran bir bozukluğa sahip olduğu veya kalori ihtiyacının büyük ölçüde arttığı için gelişebilir. Yetersiz beslenme ile insanlar genellikle zayıftır, kemikleri genellikle çıkıntı yapar, derileri kuru ve elastik değildir, saçları kurur ve kolayca dökülür.

Doktorlar genellikle kişinin görünüşüne, boyuna ve kilosuna göre yetersiz beslenmeyi teşhis edebilir. Kişilere, mümkünse ağızdan, ancak bazen boğazdan mideye geçen veya bir damara geçirilen tüp yoluyla giderek artan miktarlarda yiyecek verilir.

Yetersiz beslenme öncelikle kalori veya protein eksikliği olarak düşünülür. Vitamin eksiklikleri ve minerallerin eksiklikleri genellikle ayrı bozukluklar olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kalori yetersiz olduğunda, vitamin ve minerallerin de olması muhtemeldir.

Yetersiz beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu besinler ile aldığı besinler arasındaki dengesizliktir. Gelişmiş ülkelerde yetersiz beslenme genellikle aşırı beslenmeden çok daha az yaygındır. Çünkü belirli koşullar yetersiz beslenme riskini artırır. Bu koşullar şunları içerir:

  • Çok fakir olmak
  • Evsiz olmak
  • Psikiyatrik bozukluklara sahip olmak
  • Çok hasta olmak
  • Genç olmak
  • Yaşlanmak

7 yaşlı kişiden yaklaşık 1’i günde 1000 kaloriden daha az tüketiyor. Yeterli beslenme için yeterli değil. Hastanelerdeki ve uzun süreli bakım tesislerindeki yaşlıların yarısı kadar çoğu yeterli kalori tüketmiyor.

Yeterli kalori tüketilmediğinde, vücut önce kendi yağını parçalar ve onu kalori için kullanır. Tıpkı bir evi sıcak tutmak için mobilya yakmaya benzer. Yağ depoları tükendikten sonra vücut, iç organlardaki kas ve dokular gibi diğer dokularını da parçalayarak ölüm dahil ciddi sorunlara yol açabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Protein-Enerji Yetersizliği

Protein-enerji yetersizliği, insanlar uzun süre yeterli protein ve kalori tüketmediğinde ortaya çıkan ciddi bir protein ve kalori eksikliğidir.

Gelişmekte olan ülkelerde, protein-enerji yetersizliği sıklıkla çocuklarda görülür. Ölen çocukların yarısından fazlasında ölüme katkıda bulunur (örneğin, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara yakalanma riskini artırarak ve enfeksiyon gelişirse, ciddiyetini artırarak). Bununla birlikte, bu bozukluk, gıda kaynakları yetersizse, yaşı ne olursa olsun herkesi etkileyebilir.

Beslenme sıkıntılarınızla alakalı olarak, bizden yaptıracağınız sağlık sigortaları ile özel hastanelerden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

06 Aralık 2020
283 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al