Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kasko Primleri Nasıl Belirleniyor?

Kasko Primleri Nasıl Belirleniyor?

Kasko sigortası primlerinde çok sayıda faktör etkilidir dışarıdan bakıldığında sadece sigorta şirketlerinin belirlediği bir rakam gibi gözükse de işin içinde farklı durumlar vardır. Sigorta primleri belirlenirken 3 durum gözetilir. Bunlardan birincisi yüzde 50’lik kesintinin tazminatlara ayrılmasıdır yani kasko sigortasına dahil olan her araç sahibinin ödediği tutarın yüzde 50’si direk olarak tazminatlar için ayrılır.

İkinci önemli adımda vergilerdir. Devlet tarafından alınan bu vergiler de kasko primlerinin yüzde 25’ini oluşturur. Üçüncü kasko prim tutarı da sigorta şirketlerine kalır yani yüzde 25’lik dilimde sigorta acentelerinin karıdır durum böyle olunca çok fazla tartışmanın da bir anlamı kalmıyor. Kasko fiyatları sürekli tarafından sigorta şirketleri tarafından belirlendiği ve arttırıldığı şeklinde düşünüldüğü için çeşitli tartışmalara neden olmaktadır ancak işin aslı daha farklıdır. Sigorta şirketlerinin yüzde 25’lik diliminin içerisinde çok sayıda gider vardır bunları da gözetmek gerekir. Reklam harcamaları, ekspertiz masrafları, kaza sonrasında servislere ödenen ücretler, komisyonlar gibi çok sayıda giderinin olduğu da bilinmelidir. Tüm bu masrafların dışında bir de rekabet ortamı vardır müşteri çekmek zorunda olan kasko şirketleri fiyatlarını makul seviye tutmaya özen gösterirler.

Hksigorta.com sizin için en uygun kasko sigortası teklifini sunacaktır.

Kasko Primine Neler Etki Eder?

Sigortalının trafik sicili, sigorta şirketlere risk faktörleri hakkında önemli bilgiler sunar. Sigortalının yaşı, trafikte edindiği tecrübe, daha evvel aldığı trafik cezaları ya da karıştığı kazalar, sigorta şirketlerinin prim hesaplarında önem kazanır. Sigorta firmalarının çoğu, bir önceki dönemde herhangi bir kazaya karışmayan sürücülere hasarsızlık indirimi adını verdikleri özel indirimler sunar. Trafik kurallarına uyan sürücülere, daha uygun kasko primleri sunmaya meyilli davranır.

Sigortalının yaşadığı şehir, kasko firmalarının önem verdiği parametreler arasında gelir. Sadece şehirde yaşanan kaza oranlarını değerlendirmekle kalmaz, hırsızlık olaylarının yoğunluğu ve yaşanan doğal afetler gibi detayları da hesaplamaya dahil eder. Yeni nesil bazı kasko ürünlerinde, sürücülerin aktif olarak kullandıkları güzergah, hangi yoğunlukta araç kullandıkları ve benzeri bilgiler, giyilebilir teknolojilerden destek alınarak hesaplamaya dahil edilir. Aracın aktif olarak kullanılmadığı dönemleri kasko priminden düşüren özel paketler sigortalılara sunulur.

03 Nisan 2020
53 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al