2019 Hurda Araç İndirimi

2019 Hurda Araç İndirimi

Hurda araçlara yapılan destek 2018 yılında başlamış ve birçok kişi tarafından da ilgi ile takip ediliyor olmuştu. Gösterilen bu ilgi ve alaka ise teşvikin 2019 yılında da genişletilerek devam ettirilmesine fayda sağladı. Ancak hurda araç teşvikinden yararlanılabilmesi için yeni sıfır bir aracın alınması gerekiyor. Bu durumda ise alınacak araçta ÖTV indirimi yapılarak 10 bin liraya kadar bir indirim elde edilmiş oluyordu. Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi sonrasında hayata geçen yeni düzenleme sonrasında yeni alınan bir araçta bu rakam 15 bin liraya kadar yükseldi. Yani hurda aracınız var ve onu götürüp yeni bir araç satı aldığınızda 15 bin lira kadar bir indirim etmiş oluyorsunuz.  

Hangi Araçlar Hurda Kapsamında

2019 yılında genişletilerek devam eden bu düzenlemeyle birlikte 16 yaşını geçmiş olan tüm araçlar hurda araç sınırlamasına dahil edilebiliyor. Burada aracın kasa tipi binek otomobiller, minibüs, otobüs, kamyon, kamyonet ve pick-up’lar.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz modele ait bahsedilen araç elinizde var ve siz onu hurdaya çıkarmak istiyorsunuz. Bu durumda araç indirim şartları şu şekilde düzenleniyor.

2019 Hurda Araç İndirimi Şartları Neler?

  • Aracınızın en az 16 yaşından büyük olması gerekiyor.
  • Yeni alacağını sıfır aracın motor hacmi ise 1600 CC’yi geçmemesi gerekiyor.
  • Alacağınız aracın hurdaya ayrılan araçla aynı cinsten olması gerekli.
  • Aracın trafik tescilinin silinmiş olması ve aracın kullanılmamak üzere hurdaya ayrılmış olması gerekiyor.

2019 Hurda Araç İndirimi Başladı mı?

Son Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi sonrasında açıklanan düzenleme 15 Haziran 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi ve bu şekilde Haziran’dan beri indirim başlamış durumda.

Hurda Araç İndiriminin Amacı Nedir?

Aslında her ne kadar kullanıcı ve vatandaşları düşünerek atılmış bir adım olsa da aslında hurda araç teşvikinin diğer bir amacı vardır. Bu amaç ise otomobil teknolojisinin hızla geliştiği günümüzde yakıt teknolojisinde de ciddi devrimler yaşanıyor. Piyasadaki eski araçların çıkardığı egzoz gazlarının emisyon oranları yüksek olduğundan dolayı çevreye inanılmaz derece de kirlilik katıyorlar. Bunun dışında ise otomobillerin güvensiz olması gerek sürücüye gerekse yayalara karşın her zaman bir tehdit oluşturması gibi belirtilebilir. Devlet eski araçları trafikten çekerek yeni modern ve üst teknolojiye sahip araçların yollarda olmasını istiyor.

07 Eylül 2019
470 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al