Trafik Cezası İnternete Ne Zaman Düşer?

Trafik Cezası İnternete Ne Zaman Düşer?

Gelişen teknoloji günümüzde pek çok sistemle entegre edilmiş durumda. Bu sebeple trafik cezalarını da 3 gün içerisinde e-devlet üzerinden görebiliyoruz. Ancak ceza adınıza yazılmamışsa bu durumda Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden incelenebiliyor. Ceza bazen sürücü belgesine yazılıyor bunun içinde aracın plakasıyla sorgulama yaptığınız zaman cezayı görememeniz mümkün. Bir aracın plakasına yazılan radar, mobese gibi sistemlerdir. Ya da yol kenarına çekilmiş polis araçlarıyla da radar kontrolü yapılabiliyor.

Trafik Cezası Kaç Günde Gelir, Kaç Gün İçinde Tebliğ Edilir?

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) tarafından tespit edilen “trafik kural ihlaliniz” görevliler tarafından ihlalinizin gösterildiği resimli “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” ve “Trafik Kuralı İhlal Tespit Formu‘na”  dönüştürülerek posta ile gönderilir. Trafik cezası yediğiniz tarihten 10 ila 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı olan adresinize gönderilmektedir. Cezanız posta ile evinize gönderildi ancak evde kimse yoksa bu durumda ceza tebligat yolu ile belirtilir. Kapınıza bırakılan kağıtla birlikte muhtarlıktan gidilerek cezanızın makbuzunu da alabilirsiniz. Teknoloji her geçen gün gelişirken ceza konusundaki sistemlerde geliştiriliyor.

EDS Cezaları Kaç Günde Gelir?

Bir sürücü trafikteki kurallara uymaması durumunda trafik cezası ile karşılaşır. Cezalar bazen sürücü belgesine kesilirken bazen de doğrudan aracın plakasına yazılır. Emniyet kemeri takmamak, kırmızı ışıkta geçmek, hız sınırı gibi ihlalle ise EDS’ye takılan sistemlerdir. Böyle bir şekilde EDS kameralarına yakalanırsanız cezalarla karşı karşıya kalırsınız. Böyle bir duruma düşmemek için ise mutlaka trafik kurallarına uymak gerekir. Sürücüler trafikte yedikleri cezalarla ilgili olarak emniyet genel müdürlüğünün internet sitesine girerek aracın plakasına yazılmış olan cezaları öğrenebiliyorlar. Bunun yanı sıra cezalar e-devlet sistemi üzerinden de kontrol edilebilir.  Üzerinize yazılmış olan trafik cezalarını sistemden görüntüleyebilmek için ise TC kimlik numaranızla sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. İstenilen bilgilerin sisteme girilmesi durumunda ise cezanın tazmin edilmiş olduğu il ilçe, cezanın yeri, tarihi, saati, ceza maddesi, tutanak seri ve sıra numarası ile cezanın tutarı bilgilerine ulaşılabiliyor. Evet, bunların düzenlemesi zaman alırken sürücülerin merak ettiği hususlardan bir tanesi de bu cezaları internet üzerinden ne zaman görebilecekleri hususunda oluyor.

22 Kasım 2019
1.224 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al