Yeme Bozuklukları ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Yeme Bozuklukları ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Yeme bozuklukları, insanların yeme davranışlarında ve buna bağlı düşünce ve duygularında ciddi rahatsızlıklar yaşadıkları hastalıklardır. Yeme bozukluğu olan insanlar genellikle yiyecek ve kilolarıyla problem yaşarlar.

Bu durum herhangi bir insanı etkileyebilir, ancak çoğu zaman 12 ila 35 yaşları arasındaki kadınları etkiler. Üç ana yeme bozukluğu türü vardır bunlar şöyledir:

 1. Anoreksiya nervoza,
 2. Bulimia nevroza,
 3. Tıkınırcasına yeme bozukluğu,

Anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza hastaları kendilerini ve vücutlarını eleştirirler. Hastalar kendisini şişman hissederler ve kendilerini aşırı kilolu olarak görürler, hatta bazen yaşamı tehdit eden yetersiz beslenmeye rağmen yoğun bir kilo alma ve şişman olma korkusu yaşarlar. Bu hastalar genellikle bir problemleri olduğunu inkar ederler.

Çoğu durumda yeme bozuklukları, anksiyete, panik, obsesif kompulsif bozukluk, alkol ve uyuşturucu kullanımı sorunları gibi diğer psikiyatrik bozukluklarla birlikte ortaya çıkar.

Yeme bozukluğunda tedavi hem duygusal hem de fiziksel olarak gerçekleştirilmezse yetersiz beslenme, kalp sorunları ve diğer ölümcül durumlar ortaya çıkabilir.

Yeme Bozukluğu Tedavisi

Yeme bozuklukları, duygusal ve fiziksel sağlık arasındaki yakın bağları açıkça göstermektedir. Bir kişiyi normal kilosuna geri döndürmek veya aşırı zayıflama dürtüsünü geçici olarak sona erdirmek, altta yatan duygusal sorunları ele almaz. Psikoterapi, yeme bozukluğu olan bireylerin bu bozuklukları tetikleyen düşünce, duygu ve davranışları anlamalarına yardımcı olur. Bazı ilaçların da tedavi sürecinde etkili olduğu bilinmektedir.

 Anoreksiya Hastalığı

Anoreksiya, hastaları olması gereken sağlıklı kilodan en az yüzde 15 daha az olduklarında teşhis edilir. Anoreksiyanın belirtilerini sağlayabilecek özellikleri şunlardır:

 • Sınırlı gıda alımı
 • Şişman olma korkusu
 • Adet dönemleri sona erer
 • Kalsiyum kaybı nedeniyle osteopeni veya osteoporoz
 • Saç ve tırnaklar kırılgan hale gelir
 • Cilt kurur ve sarımsı bir renk alabilir
 • Hafif anemi; ve kalp kası dahil olmak üzere kaslar boşa harcanır
 • Şiddetli kabızlık
 • Kan basıncında düşüş, yavaş nefes alma ve nabız hızı
 • İç vücut ısısı düşerek kişinin sürekli üşümesine neden olur
 • Depresyon ve uyuşukluk

Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınızda olası karşılaşabileceğiniz hastalıklarda kendinizi güvence altına almış olursunuz. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

27 Ekim 2020
112 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al