Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa Neler Yapılmalı?

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa Neler Yapılmalı?

Trafik kazaları beklenmedik zamanlarda geldiğinden dolayı kaza anında yapılabilecekler aklınıza gelmeyebilir. Bu olayın sıcaklığı, endişesi, heyecanı ve korkusuyla normal bir durumdur. Bunun içinde önemli olan kaza anında değil kaza olmadan önce gerekli olan önlemleri alabilmektir. Önlemlerin başında zorunlu trafik sigortası geliyor fakat sadece bununla kalmamak kasko sigortası da yaptırmak aracınızın güvenliği hususunda oldukça önemlidir. Evet trafik sigortası zorunlu kasko isteğe bağlıdır ancak bazı sürücüler zorunlu olan trafik sigortasını da yaptırmak istemeyebilir. Bu bir sorumsuzluk örneğin olarak gösteriliyor olsa da olası bir kaza yaptınız ve karşı sürücünün sigortası yok bu durumda neler yapabilirsiniz?

Karşı tarafın sigortasının olmaması ortaya çıkacak olan maddi zararın karşılanabilmesi hususunda çok önemli bir konu. Çünkü zorunlu trafik sigortasının amacı suçsuz olan tarafın zararının karşılanmasını sağlamak dolayısıyla ortada bir sigorta olmadığından ödeme sürücüye düşecektir. 

Trafik Sigortası Yoksa Neler Yapılmalı?

Öncelikli olarak mutlaka kaza sonrasında kaza tespit tutanağını doldurun çünkü bu sonra sizin için çok önemli bir belge olacaktır. Bu da ancak olay yerine çağrılacak olan polis ya da jandarmayla olayın resmiyet kazanması sağlanmalıdır. Trafik sigortası olmayan bir sürücü sizinle anlaşmış olsa da bu hiçbir şey ifade etmeyecektir. Bunun içinde önce siz kendinizi güvence altına almak zorundasınız. Polis tutanağında bu durum belirtilmiş olacağından dolayı sorumluluk sizden kalkmış olacaktır. İşte böyle durumda her şey açıklığa kavuşana kadar da kasko sigortanızdan yararlanarak aracınızın onarımını gerçekleştirebilirsiniz.

Kasko sigortası teklifi alarak, en uygun kasko fiyatlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede aracınızı ve bütçenizi kaza risklerine karşı koruyabilir, yüksek maliyetli hasarlara katlanmak zorunda kalmazsınız.

Girişte de bahsettiğimiz gibi trafik sigortası zorunlu yaptırılması gereken bir işlemdir. Dolayısıyla her sürücü hem kendi güvenliği hem de karşı tarafın güvenliği için trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Üstelik bu durumu yalnızca kesilecek olan cezadan uzak durmak için yaptırmak zorunda olmamalıdır. Günümüzde her ne kadar bu durum eskiye nazaran azalmış olsa da yine de bu şekilde trafik sigortası yaptırmayanların olduğunu görebiliyoruz. Trafik sigortasının yanı sıra kasko sigortası da sürücüler tarafından önemsenmeye başlanmıştır.

14 Eylül 2019
690 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al