Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Konut Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Konut Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Konut projeleri Türkiye’de ciddi anlamda yükselmeye ve bu anlamda insanların konforu da yükselmekte. Projelerin sunmuş olduğu cazip seçenekler ise insanların daha konforlusunu ve daha güzelini aramalarını sağlıyor. Peki, bir konut satın alınırken neler dikkat edilmesi gerekiyor.

Konut Satın Alırken

Konut alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında binanın kat irtifakının olması gerektiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Kat ittifakı o yapının size ait olduğunu gösteren fakat neresinin size ait olduğunun belirtilmemiş olduğu bir hisse tapusu verilir. Kat irtifakının olduğu projeyi tercih etmeniz halinde herhangi bir karışıklığa da maruz kalmamış olursunuz. İnşaatın tamamlanmış olduğu ve bina sakinlerinin isterlerse oturur konumda olduğu binalarda ise mülkiyet sahiplerine kat mülkiyet tapusu verilir.

Konut satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de yalıtımdır. Günümüzde artık yeni konutlarda mantolama uygulaması yapılması zorunlu ancak alacağınız konut yeni yapılmamış olabilir. Bunun içinde eski yapı konut alırken yalıtımının ne şekilde olduğunu incelemelisiniz. mantolama yapılı olan konutlar A enerji sertifikasına sahiptir. Dolayısıyla yalıtım alınacak olan konutun fiyatında önemli etkenlerden birisidir. Alacağınız konutun yalıtımı yoksa bir süre sonrasında tekrar para ödeyerek yalıtım yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Konut alırken dikkat edilecek olan konulardan bir tanesi de kentsel dönüşüm riskinin olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bazı bölgeler kentsel dönüşüm kapsamında olduğu için yeniden düzenleme gerektirecektir. Dolayısıyla alacağınız evin yıkılarak yerine yeniden yapılmış olması size zaman kaybettirecektir. Bu da sizin maddi bir külfet içerisine yeniden girmenizi sağlayacaktır. 

Eğer ki alacağınız konut henüz yapılmamış ve siz projeden inşaata girmeyi planlıyorsanız bu durumda öncelikli olarak firmaya güvenmeli ve firmanın projesini incelemelisiniz. Özellikle proje ile satın alınan konutların bazılarında binanın tamamlanması sonrasında farklılıklar meydana gelebiliyor. Ancak bundan sonraki süreçte de canınız sıkılacağından dolayı ister istemez kabul etmek durumunda kalıyorsunuz. Sizin bu noktada yapmanız gereken size sunulan projeye değil belediyenin onaylanmış olduğu asıl projeye bakmanız gerekir.

Konut alırken yukarıda bahsettiğimiz hususları mutlaka göz önünde bulundurmalı ve bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yapacağınız yanlış sizin canınızın daha da sıkılmasına neden olabilecektir.

20 Temmuz 2019
140 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al