Araç Kredisi İçin Gereken Şartlar

Araç Kredisi İçin Gereken Şartlar

Taşıt kredisine başvuru nasıl yapılıyor, araç kredisi için gereken şartlar nelerdir, araç kredisi faizleri nasıl tüm bu soruların yanıtlarını sizin için araştırdık ve HKSigorta olarak bu makalemizde ele aldık.

Araç Kredisi İçin Gereken Şartlar Neler?

Pek çoğumuz özellikle sıfır bir araç alacaksak o zaman banka kredilerine başvuruyoruz. Bankalarda müşterilerinin bu talepleri doğrultusunda farklı rakamlarla kredi imkanı sunuyor. Peki bir araç kredisi almak istediğimizde neler gerekli ve kimlere araç kredisi verilir?

Araç Kredisi İçin Neler Gerekli?

Araç kredilerinde olabildiğince kolaylığa gidilmiş durumda ve geçtiğimiz yıl araçlara ÖTV’nin kaldırılmış olması sıfır araç satışların önemli ölçüde artırmıştı. Bazı araçlarda fiyatı mevcut rakamlarla kıyasladığınız zaman ciddi indirimlerde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla vergi indirimi ÖTV derken pek çok kişi banka kredisi için başvuruda bulundu. 

Araç kredisi için başvururken mutlaka aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Ancak işler elbette ki alacağınız aracın fiyatına göre de değişebiliyor.

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Belgelenebilir gelir ve SGK kaydı
  • SGK kaydınızın en az üç yıl önce başlamış olması ve hala devam ediyor olması
  • Kredi notu yeterliliği

Otomobil kredilerinde en uzun vadeye baktığımızda 60 aylık bir süre karşımıza çıkıyor. Yani bu da demek oluyor ki satın alacağınız araç bu süre boyunca bankanın ipoteği altında olacak. Başka bir açıdan bakarsak ödeme süreci boyunca siz ödemenizi gerçekleştirmezseniz bu durumda banka sizin aracınıza el koyabiliyor. Sanıyorum ki burası biraz tadınızı kaçırdı ancak bunun altını çizmekte de mutlaka yarar olduğunu söyleyelim.

Banka arabanın ne kadarı için kredi veriyor?

Bir bankaya araç kredisi için başvurduğunuzda satın aldığınız aracın fatura değerinin yalnızca bir kısmını karşılıyor. Bunu da bir örnekle açıklayacak olursak aracınızın değeri 150 bin lira olduğunu var sayarsak bu araç için yaklaşık olarak % 70 kredi çekebilirsiniz.  Yani aracı 100 bini size verilirken 500 binini de siz ödemek durumunda kalırsınız.  (Oranlar sadece temsilidir)

Araç kredisinde de şartlar ihtiyaç kredisinde nasıl bir yol izliyorsanız aynı şekilde işler yalnızca banka kendisini güvenceye almak için araç üzerine ipotek koyar.

11 Eylül 2019
395 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al