Hayat Sigortası Nedir ve Ne Değildir?

Hayat Sigortası Nedir ve Ne Değildir?

Sigorta türleri arasında inanların anlayabileceği ve net olan hayat sigortasıdır. Ancak sigortacılık sektörüyle çok alakası olmayan insanlarında bazen ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını karıştırdıklarını biliyoruz. Hayat sigortasının amacı ailenin korunmasını sağlamaktır. Dolayısıyla hayat sigortasına sahip olduğunuz zaman bir takım ayrıcalıklardan da yararlanmış oluyorsunuz. Hayat sigortası ile ilgili kafanıza takılacak soru işaretleri hakkında bilgiler verelim.

Hayat sigortası nedeni ne olursa olsun herhangi bir nedenden dolayı yaşam kaybı veya hastalık olursa ihtiyacınız doğrultusunda size koruma sağlayacaktır. Sigortaların geneli yaşadığınız coğrafya ile ilgili ve sınırlıyken hayat sigortası nerede olursanız olun geçerli olacaktır.

Hayat sigortasında çeşitler vardır. Yani sabit olan bir ürün değildir. Hayat sigortasında alınacak olan paketin türü birbirinden farklı olabilir. Sigorta şirketiniz bu konuda size ayrıntılı bir bilgi verecektir.

Hayat sigortası 18 yaşının altında olanlara ve 60 yaşın üzerinde olanlara yapılmaz. Bunun için geç kalmadan sigortanızı da başlatmanız gerekir.

Bazı sigorta türleri zorunlu iken hayat sigortası zorunlu değildir. İsteyen sigortasını yaptırabilir. Hayat sigortasının bazen emeklilik sigortasıyla karıştırılmış olduğunu da görebiliyoruz. Her ikisi de farklı ihtiyaçlara yönelik olarak devreye girer ve koruma altına alır. Bireysel emeklilik birikim yapılmasını sağlarken hayat sigortası farklı bir alanı kapsar.

Hayat sigortasında ana teminat vefat durumudur. Yani kişinin hastalanması ya da vefat etmesi halinde ailesine maddi destek sağlayacaktır.

Yasal bir varisiniz olmasa bile hayat sigortası yaptırmanız gereklidir. Kanunen kendiniz için istediğiniz herhangi bir kurum ya da kişiyi varis olarak seçebilirsiniz. Varis göstermede herhangi bir sınırda yoktur.

Hayat sigortanızı ne kadar erken yaptırırsanız o kadar avantaj sağlarsınız. Yani 25 yaşında sigorta yaptırmakla 50 yaşında sigorta yaptırmak arasında elbette ki fark olacaktır. 

Hayat sigortası özellikle kredi kullanımlarında önemlidir. Bankanız size kendisini sağlama alabilmek için hayat sigortası uygulayacaktır. Şunu da hatırlatmadan geçmeyelim hayat sigortası salt kredi kullanan kişilere sunulan bir ürün de değildir.

Hayat sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız o zaman dikkat etmeniz gereken en önemli husus sigorta şirketinize bilgi verirken eksik ve yanlış bilgi vermemenizdir. 

04 Ekim 2019
313 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al