Doğru Lastik Nasıl Seçilir?

Doğru Lastik Nasıl Seçilir?

Aracınızın modeli ne olursa olsun en çok dikkat etmeniz gereken şey aracınızın lastikleri olmak zorundadır. Çünkü aracını alacağınız lastik bir anlamda sizin güvenliğiniz için önemlidir. Bu makalemizde ise sizlere doğru lastik nasıl seçilir bu konu hakkında teknik bilgiler vermek istedik. Çünkü piyasa da birçok marka ve bu markalarında yan sanayi ürünleri var. Her bir lastiğin ve lastik markasının özellikleri ve kullanım şekilleri bir diğerinden farklı olabilir. Bu yaşadığınız bölgeye göre de değişiklik gösterir. Bunun içinde önce desen, diş kalınlığı, oluklar, ebat ve büyüklük gibi etkenler lastikte doğru parçayı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi Lastik Seçimi Nasıl Yapılır? Anlatalım.

Araçların markalarına ve kilosuna göre lastik ebatları değişiklik gösterir. Araç üreticileri lastikleri üretirken bu ayrıntıya göre üretim gerçekleştirirler. Dolayısıyla son yıllarda teknolojinin de gelişmesi sayesinde lastiklerde kullanılan maddelerin de yapıları değişiklik gösteriyor. 

Marka, Fiyat Ve Kalite

Lastik firmalarına bakarsanız hepsi uzun ömürlü ve dayanıklı oldukların iddia ederler ve farklı fiyatlar sunarlar. Aslına bakarsanız kaliteyi belirleyici olan faktörlerden birisi de fiyatıdır. Bir lastik 500 iken diğeri 300’e satılabilir. Eğer ki bir lastik size cazip fiyatlarla satılıyorsa o zaman bunu iyice araştırmanız gerekiyor.

Hksigorta.com’dan Ankara kasko sigortası teklifi al.

Kullanım Amacı

Bu yazlık lastik olur kışlık lastik olur nasıl bir amaç için kullanıyorsak o yönde almamız gerekiyor. Aracımızda ağır yükler taşımamız gerekiyor ise firmaların ağırlıklara göre ayırdığı gruplara bakmalıyız. Her lastiğin ağırlık kapasitesi vardır unutmayalım.

Lastik Boyutları

Her marka aracın üstünde gelen ölçüler, araç için en uygun olanıdır. Yol tutuş, yakıt, taşıyabileceği ağırlıklar gibi ayrılan özelliklerde takılmakta. Aracımızın üstünde 205/55/R16 gibi bir lastik varsa, buna 215/70/R16 lastik takmamalıyız.

Otomobiliniz için doğru lastik seçimi sizi güvende tutabilecek en önemli konudur. Bunun için aracınıza mutlaka mevsimine uygun ve ölçülerde lastik taktırmanız gerekir. Kışın özellikle ticari araçların kış lastiği olmadan yola çıkmaları yasaktır. Dolayısıyla bu sizi kaza yapmaktan da korumuş olacaktır. Kısacası araç sigortaları, lastikler ve frenler bir yolculuğun güvenli bir şekilde tamamlanabilmesi için çok önemlidir.

30 Mayıs 2020
366 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al