Trafik Cezası Erken Ödeme Hakkında Her şey

Trafik Cezası Erken Ödeme Hakkında Her şey

Trafik cezalarının amacı trafikte belli düzenin sağlanmasıdır. Bunun için her sürücünün belirlenmiş olan kurallara uymak gibi bir zorunluluğu vardır. Eğer ki sürücü kurallara uymazsa o zaman karşılaşacağı cezalara da razı olmuş demektir. Türkiye’de ehliyeti olan ve araç süren kişilerin trafik cezası ödememe gibi bir durumu söz konusu değil ödemeyen varsa o da nadirdir. Dolayısıyla herkes trafik cezasını erken ödemenin yöntemini arıyorlar.

Erken Ödeme Avantajı

Trafik cezalarını erke ödemenin size ciddi bir indirim sağlayacağını unutmamalısınız. Bunun için size verilen sure içerisinde aracınızın cezasını ödediğiniz de indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz. Bu indirim ise ceza oranının dörtte biri ya da başka bir şekilde % 25 oranında olması gerekiyor. Cezanın büyüklüğünü göz önünde bulundurduğunuzda örneğin 1000 liralık bir cezada 250 TL bir indirim hakkı kazanırsınız ve bu da güzel bir rakamdır.

Ancak bu indiriminden istifade edebilmek için belirli bir süre vardır ve bu sürenin geçirilmesinden sonra trafik cezası erken ödeme durumundan en ufak bir indirim dahi kural olarak sunulmayacaktır. Bu nedenle de pek çok insan bu 15 günlük süreyi bilmemesinden ya da birkaç gün ile kaçırmasından dolayı ciddi anlamda mağduriyetler ile karşı karşıya kalmaktadır. Yani hiç ceza yemeyeceğine inanan bir sürücü dahi her ihtimale karşı bu süreyi muhakkak aklının bir köşesinde bulundurmalıdır.

Trafik Cezalarının Ödenmesi Zorunlu mudur?

Trafik cezaları idari işlemler olarak kabul edilir. İdari işlemler de, idarenin sürekliliği ve düzeni açısından aksi ispat edilene kadar hukuka uygun kabul edilmektedir. Bu halde trafik cezalarının ödenmesi zorunludur demek yanlış olmayacaktır. Ancak kural olarak her idari işlemde olduğu gibi trafik cezalarında da itiraz mümkündür. Bu itirazın idare mahkemelerine yapılması gerekir. İdare mahkemeleri tarafından iptal edilen cezalar, azımsanmayacak kadar çoktur. Bunlar içerisinde en sık karşı karşıya kalınan durumlar sırf sürücüleri mağdur etmek adına yazılan ya da gizlenmiş radarlardan kaynaklanan cezalardır. Fakat Trafik cezası erken ödeme zorunlu değildir.

Trafik Cezalarının Affedilmesi  

Trafik cezaları ya da diğer cezalar konusunda bu zamana kadar bir af söz konusu değildir. Af yalnızca işlenen faiz konusundadır. Eğer ki cezanızı ödemez ve üzerine faiz binerse bazen bu cezalar affedilebiliyor. Trafik cezalarında ise bu zamana kadar böyle bir şey olmamıştır ve ödenmemesi durumunda hapis cezası vardır.

26 Şubat 2020
354 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al