Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Bir bebeğin doğumu en heyecanlı zamandır, ancak bebek erken doğmuşsa, stresli bir dönem de olabilir. Bebeğiniz zamanından önce doğmuş ise prematüre olarak tanımlanır.

Prematüre doğan bebeklerin ilk 2 yıllarında özel bakıma ihtiyaçları vardır. Bu, özellikle doğduklarında 3 kilodan daha az ağırlığa sahiplerse geçerlidir. Ancak onu hastaneden eve getirdiğinizde bebeğinizin sağlıklı olmasına, büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Aşağıda prematüre bebeğinizin nasıl sağlıklı kalmasını sağlayabileceğiniz önemli bazı tavsiyeler yer almaktadır.

Bebeğinizi hastaneden aldıktan hemen sonra doktora götürmek için randevu alın. Doktorunuz kilo alıp almadığını doğrulamak için bebeğinizi kontrol edecek ve bebeğinizin evde nasıl olduğunu inceleyecektir.

Bebeğinizi beslemek konusunda doktorunuzla konuşun. Anne sütü en iyi besindir. Ancak bebeğiniz emzirirken sorun yaşıyorsa, doktorunuz bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Anne sütü memeden beslendiği gibi biberondan da beslenebilir. Anne sütünü biberonla beslemeyi tercih ederseniz, pompalayabilir ve saklayabilirsiniz. Bu, bakım ihtiyaçları veya işiniz nedeniyle bebeğinizden uzaktaysanız faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bebekler İçin Özel Sağlık Sigortası

Bebeğiniz anne sütü yerine mama alıyorsa özel bir mamaya ihtiyaç duyulabilir. Doktorunuz bebeğinize vitamin ve demir vermenizi önerebilir. Vitaminler genellikle prematüre bebeklere büyümelerine ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olmak için verilir. Bebeğinizin ekstra demire ihtiyacı olabilir. Bunun nedeni, prematüre bebeklerin vücutlarında, zamanında doğan bebekler kadar fazla demir bulunmamasıdır. Doktorunuz bebeğinizin bir yıl veya daha uzun süre demir damlası almasını isteyebilir.

Bebeğinizin büyümesini izleyin.

Prematüre bebekler ilk 2 yıl zamanında doğan bebeklerle aynı oranda büyümeyebilir. Prematüre bebekler bu süre zarfında genellikle daha küçüktür. Fakat genellikle zamanında doğan bebekleri yakalarlar. Bebeğinizin büyümesinin kaydını tutmak için doktorunuz prematüre bebekler için özel büyüme çizelgeleri kullanabilir. Doktorunuz

Bebeğinizin beslenme programı ile tutarlı olun.

Çoğu prematüre bebeğin günde 8 ila 10 beslemeye ihtiyacı vardır. Beslemeler arasında 4 saatten fazla beklemeyin, aksi takdirde bebeğiniz susuz kalabilir. Günde altı ila 8 ıslak çocuk bezi, bebeğinizin yeterince anne sütü veya maması aldığını gösterir. Prematüre bebekler genellikle beslendikten sonra kusarlar bu normal bir durumdur bu nedenle tedirgin olmayın. Bebeğinizin kilo almayı bıraktığını veya kilo kaybettiğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

26 Eylül 2021
139 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al