Yakıt Enjektörü Nasıl Değiştirilir?

Yakıt Enjektörü Nasıl Değiştirilir?

Araçta yakıt kokusu varsa, motor performans sorunları yaşıyorsanız veya motoru kontrol et ışığı yanarsa yakıt enjektörleri arızalıdır. Bu nedenle yakıt enjektörü bir araçtaki en önemli parçalardan bir tanesidir.

Enjeksiyon sistemli tüm modern araçlar dolaylı enjeksiyon kullanır. Bir yakıt pompası, basınç altındaki yakıtı yakıt deposundan motor yakıt dağıtım borusuna iter. Belirli sisteme bağlı olarak, yakıt ya giriş manifolduna ya da giriş portuna püskürtülür. Bu, bir sprey şişesindeki püskürtme memesine çok benzer şekilde çalışır ve yakıtın atomizasyon olarak bilinen ince bir sis olarak çıkmasını sağlar. Yakıt, giriş manifoldundan veya portundan geçen hava ile karışır ve yakıt hava karışımı yanma odasına girer.

Bazı arabalarda, her bir silindire bir giriş portundaki kendi enjektörü ile püskürtülen çok noktalı yakıt enjeksiyonu vardır. Bu tür bir sistem karmaşıktır ve pahalı olabilir. Tek bir enjektörün tüm silindirleri beslediği tek noktadan enjeksiyon veya her iki silindire bir enjektör olması daha yaygındır

Performans araçlarında, her bir silindire kendi enjektörü tarafından doğrudan yanma odasındaki silindirin üstüne püskürtüldüğü doğrudan yakıt enjeksiyonu vardır.

İlginizi Çekebilir: Kasko Sigortası Fiyatları Ankara

Yakıt Enjektörü Tipleri

Araçlarda iki tip yakıt enjektörü vardır: sürekli enjeksiyon ve zaman ayarlı enjeksiyon. Sürekli enjeksiyon, motor çalışırken her zaman yakıtın giriş portuna fışkırtıldığı yerdir. Enjektör, yakıtı ince bir spreye dönüştürmek için basitçe bir püskürtme memesi görevi görür; aslında yakıt akışını kontrol etmez. Püskürtülen yakıt miktarı mekanik veya elektrikli bir kontrol ünitesi ile artırılır veya azaltılır; başka bir deyişle, tıpkı bir musluğu açıp kapatmak gibidir.

Zamanlanmış enjeksiyon veya darbeli enjeksiyon, yakıtın, silindirin indüksiyon strokuna denk gelecek şekilde patlamalar halinde verildiği yerdir. Sürekli enjeksiyonda olduğu gibi, zamanlı enjeksiyon da mekanik veya elektronik olarak kontrol edilebilir.

Bazı araçlar, her bir silindir için birden fazla yakıt enjektörü kullanır. Soğuk çalıştırma enjektörleri, soğuk iklim hava koşullarında araçları çalıştırırken yanmaya yardımcı olmak için kullanılır. Soğuk çalıştırma enjektörleri genellikle giriş portundan ziyade giriş rayı üzerinde bulunur. Ön enjektörler, daha fazla performans için ana enjektöre yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Bu, operatörün gaz pedalını zemine bastırması ve ikincil enjektörün püskürmesine neden olmasıdır. Bu, daha fazla yakıtın yanma odasına karışarak daha fazla güç oluşturmasına izin verir.

25 Nisan 2021
232 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al