Yağışlı Havada Nasıl Araç Kullanılmalı?

Yağışlı Havada Nasıl Araç Kullanılmalı?

Yağmur belli mevsimlerde en sık gerçekleşen meteorolojik hava olayıdır. Özellikle içerisinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi tam bu dönemi bize hatırlatır. Bu nedenle bizde HKsigorta olarak yağışlı havada nasıl araç kullanılmalı bu konu üzerinde duralım istedik. Aşağıda dikkat etmeniz gereken bir takım önemli hususlar var. Bunları yerine getirdiğinizde yağışlı havada güvenli araç sürmüş olursunuz.

Eğer ki yola çıktığınızda henüz yağmur yoksa hazırlıksız yakalanacaksınız ve bu da yağışlı bir hava için en büyük tehlikedir. İlk damlalar sonrasında yerdeki tozla yağmurun karışımı ortaya kaygan bir zemin çıkaracak ve bu durumda çok tehlikeli bir hale dönüşecektir. Aracın böyle durumda yolda tutunması daha tehlikeli bir hale dönüşebilir. Bunun için olabildiğiniz kadar dikkatli olmanız gerekecektir.

Yağışlı havalarda sürücülerin büyük bir bölümünün yaptıkları kazalarda istatistikler takip mesafesine uyulmadığını gösteriyor. Eğer ki siz yağmura aldırış etmez ve önünüzdeki araçla olan takip mesafenizi artırmazsanız onun yapacağı en basit frende bile arkadan çarpma ihtimaliniz katlarca yükselecektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için mutlaka öndeki araçla takip mesafenizi açmalı ve mesafeyi korumalısınız.

Yağışlı havaların en korkulu rüyası hızdır. Özellikle de belli bir yaş grubundaki sürücüler yaşın ve ruhun kendisine verdiği enerjiden yola çıkarak hızlarını düşürmezler hatta artistik hareketler yapanları da görebiliyoruz. Aracınızın yağışlı bir havada hızını mutlaka düşürmelisiniz. Bırakın varacağınız yere 10 dakika sonra ulaşın.

Fren yapmak sizin için her zaman koruyucu olmayacaktır. Bunun için gereksiz frenden mutlaka uzak durmalısınız. Özellikle yağışlı havalarda bastığınız her frenin bir risk içerdiğini bilmeniz gerekiyor. Sürüş sırasında frenlerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz zemini tanımanız içinde oldukça önemlidir. Bunun için arada bir yoklayarak kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. 

Her ne kadar usta bir sürücü olsanız da aracınızda beklemediğiniz tepkilerle karşılaştığınız zaman heyecan yaratabilirsiniz. Bunun için önce sakinliğinizi korumanız gerekiyor. Araç kullanırken ne kadar sakin olursanız yapacağınız hatalarda o kadar kontrollü hareket etmiş olursunuz. Unutmamalısınız ki heyecan yaratmak sizin daha fazla hata yapmanıza yardımcı olacak ve kontrolde sizden çıkacaktır. Bir sürücü için kontrolün kendisinde olmaması ise en feci durum olacaktır.

29 Eylül 2019
418 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al