Uykusuzluk Hastalığı Nedir?

Uykusuzluk Hastalığı Nedir?

Uykusuzluk, uykuya dalmayı zorlaştıran, uykuda kalmayı zorlaştıran veya çok erken uyanmanıza ve tekrar uykuya dönememenize neden olabilen yaygın bir bozukluğudur. Uyandığınızda hala yorgun hissedebilirsiniz. Uykusuzluk sadece enerji seviyenizi ve ruh halinizi değil, aynı zamanda sağlığınızı, iş performansınızı ve yaşam kalitenizi de bozabilir.

Ne kadar uyku yeterli olduğu kişiden kişiye değişir, ancak çoğu yetişkinin gecede 7 ila 8 saate ihtiyacı vardır.

Bir noktada, birçok yetişkin günler veya haftalarca süren kısa süreli (akut) uykusuzluk yaşar. Genellikle stresin veya travmatik bir olayın sonucudur. Ancak bazı insanlar bir ay veya daha uzun süren uzun süreli (kronik) uykusuzluğa sahiptir. Uykusuzluk birincil sorun olabilir veya diğer tıbbi durumlar veya ilaçlarla ilişkili olabilir.

Uykusuzluk belirtileri şunları içerebilir:

  • Geceleri uykuya dalmada güçlük
  • Gece uyanmak
  • Çok erken kalkmak
  • Bir gece uykusundan sonra iyi dinlenmiş hissetmemek
  • Gündüz yorgunluğu veya uykululuk
  • Sinirlilik, depresyon veya anksiyete
  • Dikkat etme, görevlere odaklanma veya hatırlama güçlüğü
  • Artan hatalar veya kazalar
  • Uyku konusunda devam eden endişeler

Uykusuzluk gün içinde çalışmanızı zorlaştırıyorsa, uyku probleminizin nedenini ve nasıl tedavi edilebileceğini belirlemek için doktorunuza danışın. Doktorunuz uyku bozukluğunuz olabileceğini düşünürse, özel testler için bir uyku merkezine sevk edilebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Uykusuzluk Nedenleri

Uykusuzluk birincil sorun olabilir veya başka koşullarla ilişkili olabilir. Kronik uykusuzluk genellikle stresin, yaşam olaylarının veya uykuyu bozan alışkanlıkların bir sonucudur. Altta yatan nedeni tedavi etmek uykusuzluğu çözebilir, ancak bazen yıllarca sürebilir. Kronik uykusuzluğun yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:

Stres. İş, okul, sağlık, mali durum veya aile ile ilgili endişeler geceleri zihninizi aktif tutabilir ve uyumayı zorlaştırabilir. Sevilen birinin ölümü veya hastalığı, boşanma veya işini kaybetme gibi stresli yaşam olayları veya travmalar da uykusuzluğa neden olabilir.

Sirkadiyen ritimleriniz, uyku-uyanma döngünüz, metabolizmanız ve vücut ısınız gibi şeylere rehberlik eden bir iç saat görevi görür. Vücudunuzun sirkadiyen ritimlerini bozmak uykusuzluğa neden olabilir. Bunun nedenleri arasında, birden fazla zaman diliminde seyahat etmekten kaynaklanan jet gecikmesi, geç veya erken vardiyalarda çalışmak veya sık sık vardiyalar değiştirmek yer alır.

Kötü uyku alışkanlıkları arasında düzensiz bir yatma zamanı programı, şekerlemeler, yatmadan önce uyarıcı aktiviteler, rahatsız edici bir uyku ortamı ve yatağınızı iş için kullanmak, yemek yemek veya TV izlemek sayılabilir. Yatmadan hemen önce bilgisayarlar, TV’ler, video oyunları, akıllı telefonlar veya diğer ekranlar uyku döngünüzü etkileyebilir.

06 Mart 2021
115 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al