Çocuklarda Hareketsizlik Kemik Gücünü Nasıl Etkiler?

Çocuklarda Hareketsizlik Kemik Gücünü Nasıl Etkiler?

Ebeveynler genellikle çocuklarının sağlığı hakkında düşündüklerinde kemik sağlığını dikkate almazlar. Bunun yerine, nasıl büyüdüklerini, yıllık sağlık kontrollerini ve hatta belki beslenmelerini düşünür. Ancak, büyümeye devam ederken şimdi sağlıklı kemikler oluşturmak önemli bir husustur. İyi kemik sağlığı sadece kırıkları önlemek ve güç eklemekle kalmaz, aynı zamanda yaşamın ilerleyen dönemlerinde osteoporozu önlemeye de yardımcı olabilir.

Osteoporoza Nedir?

Osteoporoz, bir kişi yaşlandıkça kemiklerinin daha az yoğunlaştığı ve kırılmaya daha yatkın hale geldiği bir hastalıktır. Dahası, bazen yaşlılıkta sonuçları olan çocukluk hastalığı olarak anılır. Nedeni basit. Bir kişinin çocuklukta ve gençlik yıllarında kazandığı kemik kütlesi, yaşam boyu kemik sağlığının belirlenmesine yardımcı olur. Artık sağlıklı alışkanlıklar ve yeterli fiziksel aktivite olmazsa, kemikleri yaşlandıkça kırılır.

Çocuklar küçükken, vücutları yeni kemiği eski kemiği parçalamasından daha hızlı yapar. Böylece kemik kütleleri artar. Çoğu insan, en yüksek kemik kütlesine 20 yaş civarında ve 30 yaşına kadar ulaşır. Bu noktada, kemikler maksimum güç ve yoğunluğuna ulaşmıştır. Aslında, en yüksek kemik kütlesinin yüzde 90’ına kadarı kızlar için 18 yaşında ve erkekler için 20 yaşında edinilir. Bundan sonra, kemiğin yeniden şekillenmesi devam eder, ancak kazandığınızdan biraz daha fazla kemik kütlesi kaybedersiniz.

Çocuğunuzun yaşamının ilerleyen dönemlerinde osteoporoza yakalanma olasılığı, 30 yaşına geldiğinde ne kadar kemik kütlesi kazandığına ve bundan sonra ne kadar çabuk kaybettiğine bağlıdır.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

En yüksek kemik kütleleri ne kadar yüksekse, o kadar fazla kemik depolamış olurlar ve yaşlandıkça osteoporoz gelişme olasılıkları o kadar az olur.

Sağlıklı Kemikler Neden Önemlidir?

Bir kişi güçlü kemiklere sahip olduğunda, iyi desteklenir ve kolayca hareket edebilir. Dahası, güçlü kemikler kalbimizi, akciğerlerimizi ve beynimizi yaralanmalardan korur. Kemiklerimiz ayrıca ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri de depolar. Bu arada, zayıf kemikler kolayca kırılır, şiddetli ağrıya neden olabilir ve hatta boyda bir azalmaya neden olabilir.

Çocuğunuzun kemiklerinin canlı organlar olduğunu unutmayın. Hücreleri var ve vücut sıvılarıyla akıyorlar. Dahası, kemikler sürekli büyüyor ve yenileniyor. Sonuç olarak, iyi bir diyet ve fiziksel egzersizle daha da güçlenebilirler.

03 Şubat 2021
194 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al