Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel, bir erkeğin testislerini tutan, spermatik kordonu, kanı üreme bezlerine taşıyan arter ve damarları içeren bir kese olan skrotumda bulunan damarların genişlemesi olarak tanımlanır. Skrotumun herhangi bir damarındaki anormallik varikosele neden olabilir.

Varikosel, varislere benzese de sadece skrotumda gelişebilir. Varikosel, sperm hareketliliğinin ve miktarının azalmasına neden olabilir ve bu da erkeklerde kısırlığa yol açabilir.

Varikosele bağlı kısırlık, testislerin ısısını yükselten skrotumda artan kan miktarından kaynaklanır. Spermler en iyi vücuttan daha düşük bir sıcaklıkta üretilir ve varikosel bunun olmasını engeller.

Varikosellerin Tedavisi

Varikosel tedavisi her zaman zorunlu olmayabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki belirtilere sahipseniz doktorlar varikosel tedavisi önerebilir:

  • Ağrı
  • Testis atrofisi
  • Düşük sperm sayısı / hareketliliğine bağlı kısırlık

Tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerini düşünüyorsanız, tedavi de düşünülmelidir. Varikosel tedavileri şunları içerir:

Varikoselektomi

Bu işlemde cerrah, etkilenen bölgeye ultrason ve cerrahi mikroskoplar kullanarak erişir. Anormal damarlar daha sonra, kanı normal şekilde pompalamak için kanı daha sağlıklı damarlardan yeniden yönlendirmek için kapatılır. Bu ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılır ve hasta aynı gün evine gidebilir.

Laparoskopik Cerrahi

Bu yöntemde cerrah karın veya üst uylukta bir kesi yaparak skrotuma girer.

Embolizasyon

Bu işlem sırasında doktor, boyundan aşağıya bir tüp veya kasıktan bir kateter yerleştirir. Aralarına bobin yerleştirilerek damarları tıkamak için bunlardan cerrahi aletler geçirilir. Bu prosedür poliklinik bölümünde yapılabilir ve iyileşme çok hızlıdır.

Erkek kısırlığı kadın kısırlığına göre biraz daha zorlu bir süreçtir. Bizim ülkemizde erkek kısırlığının tedavisinden ziyade erkeğin ikna edilerek doktora götürülmesi çok daha zor bir işlemdir. Genelde erkekler böyle bir durumda kendisini eksik hissetme duygusu içerisine gireceğinden dolayı doktora gitme isteğini reddeder ve bu da bazı durumda çok basit bir şekilde çözülebilecek olan sorunun bile uzamasına ve çözümsüz kalmasına neden olabilir. Günümüzde tıp ciddi ölçüde ilerlemiştir. Ankara özel sağlık sigortası yaptırdığınızda erkek kısırlığı için istediğiniz ve anlaşmalı olan bir özel hastaneye giderek tedavi işlemini başlatabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde doktorunuzla yola devam ettiğiniz de sorunu büyük ölçüde çözebilirsiniz.

14 Mayıs 2021
27 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al