Vale Kaza Yaparsa Sigorta Şirketi Karşılar mı?

Vale Kaza Yaparsa Sigorta Şirketi Karşılar mı?

Akşam yemeği için bir kafeye, otele ya da AVM gibi bir mekana gittiğiniz her şey çok güzel planlanmış ve gittiğiniz yerde sizi vale karşıladı aracınızı sizden aldı ve park için götürdü. Siz aracınızı güvenli bir şekilde teslim ettiğiniz için memnunsunuz ve kafanız rahat yemeğinizi yeme, gezme derdindesiniz. Ancak bir uyarı, telefon geldi ya da aracınızın başına gittiğinizde kaza yaptığını gördünüz. Vale aracınızı park ederken kaza yaptı ve aracınızda hasar söz konusu oldu. Peki, bu durumda oluşan zarar kimin tarafından karşılanacak. Yani kazanızın nedeni vale ancak sigortanız bu hususta ne diyor?

Vale Kazası Sonucu Sigorta Hasarı Karşılar mı?

Vale kazası sonucunda oluşan hasarın karşılanması ile ilgili farklı şartlar bulunur. Aracınızı teslim ettiğiniz vale kaza yapmışsa ve sizin de yalnızca zorunlu trafik sigortanız bulunuyorsa kanunen trafik sigortanız hasarı karşılamaz. Hasarın karşılanması için valelerin bağlı bulunduğu şirketler tarafından “mali sorumluluk sigortası” yaptırılması gerekir. Mali sorumluluk sigortası, valelerin bağlı olduğu şirketlerin park etmek üzere emanet aldıkları araçların hasar kaybını sağlayan bir sigorta türüdür ve her vale şirketinin bu sigortayı yaptırması zorunludur. Aracınızı bir valeye teslim etmeden önce mali sorumluluk sigortasının olup olmadığını sorabilirsiniz.

Kasko ücretleri Ankara

Vale Kazalarında Sigorta Ne Zaman Hasarı Karşılamaz?

Vale kazaları noktasında merak edilen bir diğer nokta da kaskonun hasarı karşılayıp karşılamayacağıdır. Kasko sigortası, hasarı karşılamak için birtakım şartlar arar. Bu şartlardan en önemlisi elinizde aracınızı valeye teslim ettiğinize dair bir fişin bulunmasıdır. Aracınızı valeye teslim ettikten sonra, teslim ettiğinizi kanıtlayan bir fiş, kaskonuzun hasarı karşılamasını sağlar. Bu nedenle aracınızı teslim ettikten sonra valeden fiş istemeyi ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde fişsiz yapılan işlemlerde kasko sigortanız hasarı karşılamayacaktır.

Kaskolu Aracı Başkasının Kullanması

Vale hizmetinin yanı sıra akla en çok takılan sorulardan biri de kaskolu aracı bir başkasının kullanmasının hasarı karşılayıp karşılamayacağıdır. Aracınızı emanet ettiğiniz şoför, trafik kurallarına uyum sağlamış ve alkol, uyuşturucu gibi kurallara aykırı maddeler kullanmamış ise oluşan hasarlarda kaskonuz hasarı karşılar. Ancak kaskonuz yapılırken tek sürücü veya çift sürücü indirimi yapılmamış olması gerekir. Tek sürücü veya çift sürücü indirimi; o aracı yalnızca poliçede belirtilen bir isim kullandığında hasarın karşılanmasını mümkün kılan bir indirimdir.

08 Şubat 2020
303 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al