Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Sigortası İptalinde Merak Edilenler

Trafik Sigortası İptalinde Merak Edilenler

Bu haberimizde size trafik sigortası nedir, trafik sigortamı nasıl iptal edebilirim ve aracımı sattım sigorta poliçemi nasıl iptal ettiririm? Tüm bu konular hakkında sizlere bilgiler verelim istedik. Öncelikli olarak daha öncelerinde de anlatmış olmamıza karşın tekrar trafik sigortası nedir bunu anlatarak başlayalım.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası araç sahiplerinin araçlarına yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Sigorta sayesinde 3. Şahıslarda güvence altına alınıyor. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkarılması yasak ve su olarak belirlenmiştir ve cezası vardır.

Trafik Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu trafik sigortasını iptal ettirirken yaptırdığınız sigorta şirketini ya da acente firmasını aramanız ve başvurmanız yeterli olacaktır. Ancak trafik sigortasının iptal edilebilmesi için mutlaka aracınızın satışının yapılması ya da el değiştirmesi gereklidir. Aksi takdirde üzerinizde olan bir aracın trafik sigortasını iptal ettiremezsiniz.

Trafik sigortası fiyat teklifi

Trafik Sigortamı İptal Edersem Ne Olur?

İnsanların merak ettikleri konulardan bir tanesi de araçlarını sattıklarında sigorta şirketine ödemiş oldukları paralarını nasıl alabilecekleri konusudur. Bu konuda endişe etmenize gerek yok sigorta şirketleri mutlaka paranızın kullandığınız gün sayısı kadarını düştükten sonra kalanını iade ediyorlar. Burada dikkat ettikleri konu ise trafik sigortasının başlangıç tarihi ve iptal ettirmek istediğiniz gün arasındaki süredir. Bu süre hesaplanarak ödeme sigorta sahibine yapılmaktadır.

Araç Satış Sonrası Trafik Sigortası İptali

Aracınızı değiştirmeniz gerekti ya da bundan sonra artık araç almamaya karar verdiniz ve aracınızın satışını yaptınız. Bu durumda yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanmadığınız gün kadar sigorta ödemenizi tekrar geri alabilirsiniz. Ancak araç satışı verildiği andan itibaren alan kişiyi korumak amaçlı 15 gün sonrasına iptal edilir. Trafik sigortasının yaptırılmasının amacı 3. Şahıslar ve dolayısıyla siz artık o araçla trafiğe çıkmayacaksınız.

Trafik Sigortası Primleri Nelere Göre Değişir?

Trafik sigortası Türkiye’de en çok satılan sigorta türleri arasında yer almaktadır. Bunun içinde trafik sigortası fiyatları her zaman tartışma konusu olmuştur. Trafik sigortası yaptıran kişilerinde en uygun fiyatı aramalarının nedeni bundan kaynaklanmaktadır. İnsanlar trafik sigortasını yaptırırken doğru sigorta şirketi seçebilirler.

03 Nisan 2020
55 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al